śląskie

  

Brama Twardowskiego

Brama położona jest przy lokalnej drodze, prowadzącej ze Złotego Potoku do Siedlca. Jest to swoisty symbol północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zbudowana jest ze skalistego wapienia, powstałego na dnie ciepłego morza w okresie jury. Nazwę, nawiązującą do legendy o czarnoksiężniku Twardowskim, nadał skale sam wieszcz Zygmunt Krasiński. Już za jego czasów stała się atrakcją turystyczną, udostępnioną przez wybudowanie drewnianych schodów. W tym rejonie miały miejsce walki toczone podczas kampanii obronnej 1939 r. Także później, w czasie wojny, był to teren działań partyzanckich. We wrześniu 1944 roku, 300-osobowy Samodzielny Batalion Armii Krajowej stoczył tu potyczkę z przeważającymi siłami niemieckimi i (przy stosunkowo małych stratach) wycofał się. Legenda wiąże ostaniec z postacią Twardowskiego, który miał uciekać tędy przed diabłem. Sprytny szlachcic dosiadł wówczas koguta, a odbijając się od stojącej tu skały i wybijając w niej dziurę, poszybował na Księżyc. Zbiór legend o Twardowskim jest charakterystyczny dla tego rodzaju twórczości, która zrodziła się w XVI-XVII w., a więc w czasach, gdy w Niemczech powstała podobna legenda o Fauście. Twardowski wszedł w pakt z diabłem, chcąc uzyskać wielką wiedzę i znajomość magii. W wyniku licznych perypetii, w rezultacie których udało się Twardowskiemu przechytrzyć diabła, wylądował on na Księżycu, gdzie przebywa po dziś dzień. Z Twardowskim wiąże się wiele legend na obszarze północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Zarówno pobliska Pustynia Siedlecka, jak i jaskinia Na Dupce to pozostałości wydarzeń związanych z harcami tego mitycznego bohatera.(http://www.zabytkitechniki.pl/Poi/Pokaz/3885/1159/brama-twardowskiego-w-zlotym-potoku).

Autor: Waldemar Jan

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2203
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

śląskie

województwo

Skomentuj

Ta brama, to dość trudny obiekt do sfotografowania, by oddać to wszystko co widzą oczy. Sam kiedyś robiłem zdjęcia bramie i nie byłem zadowolony z efektów. Myślę, że najlepsza pora na zdjęcia jest właśnie teraz, kiedy liście pospadały i gdyby jeszcze trafić w słoneczny dzień, to efekt byłby b. dobry, ale to tylko moje spostrzeżenia. W jesiennej szacie jest o wiele lepszy widok, niż na moich zdjęciach w całkowitej zieleni.
Autor: Andrzej
Dodano: 2015-11-12 20:59:57
Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut