Osieckie wiatraki to bardzo rzadkie okazy tego typu architektury w Polsce. Jest to jedyny w kraju kompleks trzech wiatraków stojących w niedalekiej odległości od siebie. Te budowle, zachowane w bardzo dobrym stanie, stoją za wzgórzu przy trasie Leszno - Śrem. Drewniane budowle były świadkami bitwy, która została stoczona pod ich skrzydłami 11 stycznia 1919 roku, nazywanej \"Bitwą pod Wiatrakami\" z pruskim najeźdźcą, bitwy wygranej przez powstańców z Osiecznej, Krzywinia i Śmigla.
Najstarszy z wiatraków został wybudowany w 1761 roku, pozostałe dwa pochodzą także z XVIII wieku.Obecnie jeden z nich pozostaje w prywatnych rękach, a pozostałymi opiekuje się Urząd Miasta i Gminy w Osiecznej.
W okresie powojennym pracowały wszystkie, a ostatni młynarz Józef Heinze, zaprzestał mielenia zboża na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.
Zabytkowe obiekty są w dobrym stanie technicznym, w 2007 roku przeprowadzono ich remont. Osieckie wiatraki mają swoje imiona: Franciszek, Józef Adam i Leon (dwa ostatnie na zdjęciu). Nazwy pochodzą od ostatnich polskich właścicieli. (za www.osieczna.pl)
Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)
Skomentuj