Milicz

  

Park w Miliczu

Park w Miliczu położony jest na zachodnim skraju miasta. Od północy graniczy z rzeką Baryczą, od wschodu z zabudową miejską, od zachodu łączy się z lasem a od południa z szosą. Park jest pod opieką Zespołu Szkół Leśnych i Agrotechnicznych, zarząd sprawuje Starostwo Powiatowe w Miliczu. Powierzchnia parku wynosi ok. 50 ha a wraz z przyległym lasem obszar ok. 80 ha. Układ komunikacyjny: główna aleja Piastów ciągnie się od bramy Pokoju do Czarnej Bramy wzdłuż budynku Pałacu Klasycystycznego z XVIII w., w którym mieści się obecnie Zespół Szkół Leśnych i Agrotechnicznych oraz Izba Regionalna. Na północny wschód od pałacu na niewielkim wzniesieniu znajdują się ruiny zamku książąt oleśnickich z XIV w. Park przecinają liczne ścieżki spacerowe, przy których są rozmieszczone ławeczki a nad rzeką Młynówką znajdują się malownicze drewniane mostki.

Autor: Beata

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1073
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: parki

Milicz

miejscowość

Milicz równa się przyroda. Prawie cała powierzchnia gminy należy do Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Tereny te są ostoją zwierząt leśnych i wielu, wielu gatunków ptaków, m.in. bociana czarnego i drapieżnego bielika, są ponadto skupiskiem największej ilości stawów rybnych w tej części Europy. O lasach nie wspominając.

W samym Miliczu może nie ma wielu niezwykłych zabytków, w jego bliższych lub dalszych okolicach przebiega za to sporo ciekawych szlaków turystycznych (niektóre łatwo można pokonać rowerem). Wśród nich mamy szlak zamkowy łączący ciekawe, zabytkowe miejsca doliny Baryczy - rozpoczyna się w Żmigrodzie, a kończy w Miliczu-Karłowie, szlak "Barokowych fundacji Hatzfeldów" - wiedzie od Obornik Śląskich, przez Bagno i Piotrowice, czy szlak "Archeologiczny", będący fragmentem długodystansowego szlaku archeologicznego prowadzącego przez najciekawsze obiekty archeologiczne północno - wschodniej części Dolnego Śląska do Urazu przez Lubiąż, Żmigród, Milicz do Grabowna Wielkiego.

Kilka śladów przeszłości można jednak w Miliczu odnaleźć. Zobaczymy tu XVIII-wieczny klasycystyczny pałac nawiązujący w swej architekturze do Sanssouci i Neues Palais w Poczdamie, ruiny XIV-wiecznego zamku jak również (pochodzący także z XVIII w.), jeden z sześciu śląskich kościołów Łaski - kościół pw. św. Andrzeja Boboli. W całości przetrwała także brama wjazdowa z 1815 r. Na spacer można zaś udać się do zabytkowego parku pałacowego. Został on założony jako park romantyczny na przełomie XVIII i XIX wieku i jest pierwszym parkiem w stylu angielskim na Śląsku.

Skomentuj