Widok z Góry Zamkowej
Gdy pewnego ranka, wszechwładny bóg litewskich jezior Żaltis, ujrzał pochylającą się nad wodą Szurpił piękną Jeglę... zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Przybrawszy postać węża zaczarował jej młode serduszko, rozkochał w sobie i porwał w przepastne głębie, otaczających Górę Zamkową, jezior. Okazał się dobrym mężem i prawym partnerem, Jegla prawdziwie doń przywiązana dała mu dwóch synów i córkę... Któregoś dnia stęskniona dawnego życia uprosiła swego króla, aby pozwolił odwiedzić jej dawne strony i rodzinny dom. Tak też się stało... Jej zaborczy bracia umyślili jednak złowieszczy plan. Wywabili Żaltisa z głębin i poćwiartowali go na kawałki. Wówczas Perkunas, największy litewski bóg, zamienił Jeglę w świerk, jej synów w dąb i jesion, córkę w osikę, a podstępnych braci w głazy...
Autor: Henryk Gałaszewski
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2492
Szurpiły
miejscowość
Szurpiły to niewielka miejscowość położona na południowym krańcu Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Niedaleko wsi wznosi się słynna Góra Zamkowa - jedno z najbardziej malowniczych, a zarazem zagadkowych wzniesień Suwalszczyzny. To jeden z najpiękniejszych zakątków w Polsce.
Góra Zamkowa, mająca kształt ostrosłupa ze ściętym wierzchołkiem, leży na przesmyku pomiędzy czterema jeziorami: Szurpiły, Tchliczysko, Jeglówek i Jeglóweczek. Jej zbocza pokrywa łąka z licznymi ciepłolubnymi ziołami, miejscami rosną krzewy i młody las. Widok z niej należy do najpiękniejszych na polskim niżu.
Na Górze Zamkowej znajduje się jedno z najpotężniejszych grodzisk jaćwieskich na Suwalszczyźnie. W terenie możemy natrafić na dość dobrze zachowane ślady potrójnych wałów ziemnych umocnionych kamieniami.
Skomentuj