Rezerwat jest rezerwatem stepowym o powierzchni 0,72 h.Utworzony został w roku 1960.Przedmiotem ochrony są stanowiska roślinności stepowej oraz odsłonięcia gipsów grubokrystalicznych.Rezerwat Przęślin mieści się na niewielkim wzgórzu, zbudowanym z margli kredowych z czapą gipsową, pośród gruntów użytkowanych rolniczo. Na południowym i zachodnim zboczu można zaobserwować tzw. jaskółcze ogony, czyli odsłonięcia gipsów wielkokrystalicznych o wysokości do 3 m (nazywane są także szklicą ze względu na połyskującą w słońcu powierzchnię).
W rezerwacie występuje jedyne w Polsce i jedno z trzech znanych na świecie stanowisk chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych, ziołomirka stepowego (Donus nidensis) oraz stanowiska innych objętych ochroną gatunków owadów - m.in. modliszki zwyczajnej (Mantis religiosa) oraz cykady podolskiej (Cicadetta podolica).
Na terenie rezerwatu znajduje się stanowisko gęsiówki uszkowatej (Arabis recta), jedno z dwóch znanych w Polsce. Roślina ta jest bardzo rzadka i zagrożona wyginięciem. Rosną tu również chronione: len włochaty (Linum hirsutum), miłek wiosenny (Adonis vernalis), zawilec wielkokwiatowy (Anemone sylvestris), wężymord stepowy (Scorzonera purpurea), ostnica włosowata (Stipa capillata) i częściowo chroniony pierwiosnek lekarski (Primula officinalis).
Autor: Adam Wawszczyk
Skomentuj