Hrubieszów

  

Hrubieszowska Wieża Ciśnień

Kolejowa wieża ciśnień (wąskotorowa) Hrubieszowska Kolei Dojazdowa Swym korzeniami sięga czasów I wojny światowej. Wtedy to wojska państw centralnych - po wyparciu armii carskiej z terenów Galicji po zwycięskiej bitwie pod Gorlicami (1915) - rozpoczęły na terenach Zamojszczyzny organizację zaplecza logistycznego, koniecznego dla dalszej, wielkiej ofensywy na wschód. Realizację budowy kolei polowej (Feldbahn) powierzono czeskim jednostkom kolejowym. W okresie międzywojennym przeprowadzono na sieci kolejki szereg modernizacji i inwestycji (m.in. w latach 20-tych - wybudowano wieżę wodną w Hrubieszowie). W czasie okupacji kolej hrubieszowska nosiła nazwę Schmalspurbahn Hrubieszów, i była intensywnie wykorzystywana do drenażu gospodarczego regionu i na potrzeby armii niemieckiej. Po zakończeniu drugiej wojnie światowej kolej była w dalszym ciągu rozwijana, unowocześniano tabor i trakcję. Od przełomu lat 60/70-tych (rozbudowa sieci dróg oraz rozwój taboru samochodowego) - dla HKD zaczyna się okres stopniowego regresu, zakończony jej likwidacją w latach 1989-91. źródło: http://zamojskie.lubelskakolej.net http://www.brodzica.info/waskotorowka.html

Autor: Anna Jakóbik

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 467
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Hrubieszów

miejscowość

Nadbużańska miejscowość położona w południowo-wschodniej części województwa lubelskiego, przy granicy z Ukrainą, nad jedną z najpiękniejszych rzek w Europie.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut