Płociczno

  

Pozostało po starej wsi Plociczno.

Wieś Płociczno powstała w XVII wieku jako osada smolarzy. W okresie I wojny światowej Niemcy w pobliżu zbudowali ogromny tartak z siecią wąskotorowych kolejek leśnych do transportu drewna. Po zakończeniu I wojny obiekt odkupiła Tymczasowa Rada Obywatelska Okręgu Suwalskiego . Wtedy właśnie powstało osiedle robotnicze - obecna nazwa Płociczno-Tartak,a wieś w starej lokalizacji zaczęła zanikać.Dziś na jej miejscu pozostały dziko rosnące przy leśnej drodze krzaki bzu. W okresie II wojny światowej tartak uległ zniszczeniom, ale odbudowany - stał się największym zakładem drzewnym w kraju. Obecnie sprywatyzowany działa pod nazwą \"Paged\"-Tartaki Wschód sp. z o.o. Kolejka wąskotorowa woziła drewno z Puszczy Augustowskiej jeszcze do 1986 roku. Obecnie większa część linii jest nieczynna, za wyjątkiem wyremontowanego 9-kilometrowego odcinka z Płociczna do Krusznika.

Autor: Henryk Milewski

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1677
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Płociczno

miejscowość

Skomentuj

Moje przypuszczenia co do zniknięcia starej wsi Płociczno są tylko częściowo prawdziwe.Znalazłem w necie następującą informację:Wieś ta została założona w 1933 roku. Ludność, która osiedliła się w tym miejscu, wcześniej miała swoje gospodarstwa w Płocicznie koło Gawrych Rudy nieopodal koszar. Wojsko potrzebowało terenów do ćwiczeń a najlepsze były piaskowe podłoża. Mieszkańcy takowe posiadali, ale odmówili sprzedaży terenów dla wojska. Po wielu rozmowach i spotkaniach mieszkańcy i wojsko doszło do porozumienia. Wykarczowany las koło Żylin stał się wspaniałym miejscem do zamieszkania. Gospodarze przewieźli wszystkie swoje dobra na nowe miejsce. Pozostawiony przez nich teren zamknięto i od tego czasu odbywały się na nim różne ćwiczenia itp. Tak powstało nowe Płociczno. Do 1939 roku mieszkało tutaj 44 gospodarzy ze swoimi rodzinami.
Autor: Henryk Milewski
Dodano: 2015-06-09 11:30:27
Ciekawa sprawa. Ostatnio, podczas pobytu w Borach Tucholskich odnajdywałem stare, zamieszkałe i nie zamieszkałe chaty i zagrody borowiackie. Większość z nich zarośnięta była właśnie takimi krzewami bzu.
Autor: borowiak
Dodano: 2015-06-09 09:54:40
Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut