Gawrych Ruda

  

Podlasie, Suwalszczyzna, Wigry... w jednym ujęciu

Tak... wiem, że to jest moje miejsce na ziemi. I jestem tego pewien. Twoje gadanie nic nie zmieni. Tak, masz rację, tamte miejsca też kocham. Ale tam nie ma Pani Danusi, nie ma wieży kościoła na wyciągnięcie ręki i jeziora Staw przejrzystszego niż najprzejrzystsze górskie jeziora. I księżyc nie wstaje tam na wprost okien tuż nad lasem, zawsze w tym samym miejscu. Nie, nie ma znaczenia, że teraz jest zimno i niebo zasnuły chmury... to nadal najpogodniejsze miejsce na ziemi. Nie oszukuj siebie i mnie... kochamy je tak samo mocno... nie musisz być zazdrosna :-)

Autor: Szymon Narożniak

Ocena:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 1 Odsłon: 334
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Gawrych Ruda

miejscowość

Wieś Gawrych Ruda rozwinęła się z rudni założonej w miejscu dzisiajszej miejscowości przed rokiem 1668. Początkowo osada nazywała się Ruda na Hrudzie. Dopiero z czasem, od imienia jednego z właścicieli - Gabriela Słuchockiego, przyjęła nazwę Ruda Gawrycha, a potem nazwę obecną. Na Rudę skłądały się: piec hutniczy (dymarka), kuźnia, mniejsze zakłady pomocnicze oraz urządzenia wodne z kołami młyńskimi.

Obecnie miejscowość, która jeszcze kilka lat temu tętniła życiem z uwagi na dynamiczny rozwój turystyki związany z bliskością jeziora Wigry, zamiera. Dzieje się tak z uwagi na bardzo restrykcyjną i nieprzychylną turystyce politykę Wigierskiego Parku Narodowego. Zarastają zielskiem piękne piaszczyste plaże Wigier, jeziora Staw, Okrągłego i Mulicznego.Trochę szkoda, bo tutejsze okolice należo do najpiękniejszych w Polsce.

Skomentuj