Malownicze krajobrazy i specyficzny klimat gminy Pietrowice Wielkie wynikają z jej położenia u wylotu Bramy Morawskiej pomiędzy Karpatami a Sudetami.
Atrakcyjnym elementem krajobrazu są rozległe pola uprawne i łąki, a wśród nich zagajniki, lasy, parki oraz aleje drzew. Ciekawym i mocno rozpropagowanym miejscem jest dolina św. Krzyża wokół kościółka pątniczego pod tą samą nazwą oraz nowotworzone arboretum, w którym zasadzono ponad 4000 sztuk drzew.Drewniany kościółek mieści się przy drodze do Gródczanek i zbudowano go w 1667 staraniem proboszcza Marcina Moslera.W 1743 został rozbudowany i powiększony.Jest on miejscem licznych pielgrzymek okolicznych mieszkańców, którzy odwiedzają przy okazji sanktuarium.Zasłynął z corocznych, kultywowanych od ponad 300 lat procesji konnych w drugi dzień Świąt Wielkanocnych połączonych z objazdem pól i galopadą.Procesja odbywa się w uroczystej oprawie. Gospodarze na odświętnie przybranych koniach gromadzą się na placu przed kościołem. O godzinie 13.00 dzwony oznajmiają jej rozpoczęcie. Prowadzącym jest ksiądz w szatach liturgicznych jadący na koniu w obstawie parafian wiozących Chrystusa Zmartwychwstałego i krucyfiks przepasany czerwoną stułą. Procesja przy dźwiękach orkiestry udaje się do drewnianego kościółka Świętego Krzyża, gdzie odprawiane jest nabożeństwo błagalne i odśpiewane litanie o błogosławieństwo dla urodzajów polnych.W pobliżu znajduje się sanktuarium ze źródełkiem , w którym według miejscowych przypowieści znaleziono cudowny obraz znajdujący się dziś w pietrowickim kościele.
Po mszy cała procesja udaje się na objazd pól, podczas którego kapłan błogosławi zasiewy.Następnie procesja powraca do kościoła, w pobliżu którego odbywają się zawody konne oraz uroczysta parada, zakończona poczęstunkiem dla uczestników procesji i zaproszonych gości.
Autor: JureK
Skomentuj