Bo tu pasuje mój ulubiony cytat o architekturze, pochodzący z książki Ayn Rand pt. "Źródło": "Czyż nie rozumie pan, że wszystko, co piękne w architekturze, osiągnięto już dawno temu? Zostało to autorytatywnie stwierdzone."
Piszesz o II połowie XIX w. , a ja obserwuję podobne tendencje obecnie np. sięganie do kolumienek na zewnątrz i wewnątrz budowli :), urządzanie pomieszczeń na zasadzie "stare-nowe" , czyli łączenie sprzętów z różnych epok z nowym budownictwem:)
Masz rację, budowla wygląda bajkowo, ale z przykrością muszę wyznać, że nie ma na jego teren wejścia, bo właściciele prywatni nie zezwalają pod żadnym pretekstem :( Dlatego też robiłem go jedynie z zewnątrz.
W drugiej połowoe XIX wieku wszyscy architekci nawiązywali do dawnych stylów wręcz nałogowo, stąd te wszystkie "neostyle"... a dla tych, którzy się nie mogli zdecydować na jeden z nich, wymyślono eklektyzm :)
Wybacz, ja tak to zrozumiałem , stąd moja odpowiedź. Z tym przypisaniem do gotyku to wyniknęło z mojej pomyłki, bo raczej staram się
nie przypisywać budowli do stylów, ponieważ jest ich wiele i różnią się detalami, a nie jestem aż takim znawcą architektury żeby wszystkie osobiście bezbłędnie rozpoznawać:) Tym bardziej, ze upodobania właścicieli tych obiektów nie zawsze szły w modzie z epoką i czasami sięgali do innych okresów architektonicznych, a nawet mieszali je w ramach jednej budowli :)
Nie chodziło mi o pojęcie budowla - pałac, tylko o przypisanie do tagu "gotyk" (wiem, tagu "neogotyk" na stronie nie ma, ale to zupełnie inna epoka i kategoria zupełnie inna). Ja się spotkałam wręcz z opisem że to jest "gotyk Tudorów" lub "późny gotyk angielski" - ale jak by nie patrzeć, to tylko XIX wieczna przebudowa czegoś, co było wcześniej barokowe, więc na "normalny" gotyk się nie załapie :)
Jak zwał, tak zwał, ale spotkałem się w informatorach opisujących tę budowlę jako:"...neogotycki pałac w Szałszy (na północ od Gliwic) wybudowany w 1877 r. przez rodzinę von Groeling..." Wydaje mi się, ze pojęcie budowla jest pojęciem ogólnym, a "pałac" jest pojęciem uściślającym budowlę i mówiącym o jego charakterze tj., że jest to budowla reprezentacyjna, mieszkalna np.rezydencja.
Skomentuj