Komorzno

  

Drewniany kościół pw.Św.Jadwigi w Komorznie.

Kościół poewangelicki p.w. Świętej Jadwigi z 1753 r. Zbudowany przez cieślę Chrystiana Kiehla -napis na belce pod chórem. Wieża z poprzedniego kościoła z 1623 r. Drewniany kościół konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany na podmurówce z cegły. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium, zamknięty trójbocznie z boczną zakrystią z lożą lokatorską na piętrze. Na zewnątrz zawieszony krucyfiks. Kruchta z boku nawy. Wieża o pochyłych ścianach ku górze, konstrukcji słupowej z wysokim fartuchem gontowym w przyziemiu. Nie jest połączona wejściem z nawą. Wewnątrz empory łączące się z chórem muzycznym z organami rokokowymi. Ambona późnorenesansowa, polichromowana z 1 poł. XVII w.

Autor: Brygida Kicińska

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 4219
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Komorzno

miejscowość

Teren wokół Komorzna zaliczany jest do krainy Wzgórz Trzebnickich. Utworzono tu w 1969 roku dwa leśne rezerwaty przyrody. Pierwszy pod nazwą Komorzno w celu zachowania buczyny pomorskiej. Drugi pod nazwą Krzywiczyny w celu zachowania fragmentu lasu mieszanego z udziałem jodły.

W obrębie wsi zachowały się wiekowe aleje dębowe obsadzone drzewostanem liczącym ponad sto lat oraz pojedyncze okazy tego gatunku pamiętające czasy napoleońskie. Urzeka swą urodą, szczególnie w maju, aleja kasztanowa. Jest to najdłuższa aleja kasztanowców w Polsce i Europie oraz trzecia pod względem długości na świecie.

Skomentuj

Drewno ma swój nieprzemijający urok!
Autor: Krystyna
Dodano: 2010-09-30 10:26:09