Autor: Robert Grzeszczyk
Ocena: |
Dwernik leży nad potokiem o tej samej nazwie. Jest malutką wsią licząca około dwustu mieszkańców. Miejscowość jest dobrym punktem wypadowym m.in. na Magurę Stuposiańską i Przysłup Caryński, a przede wszystkim na Otryt. Ponad wsią wzosi się ciekawy i bardzo widokowy szczyt zwieńczony długim uskokiem skalnym - Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.).
Dwernik, niegdyś prężnie rozwijający się ośrodek górnictwa naftowego, został doszczętnie zniszczony po II wojnie światowej. Spłonęła między innymi XVIII-wieczna cerkiew. Dziś wieś ma się znacznie lepiej. Znajdujący się w niej kościół p.w. świętego Michała Archanioła powstał w 1981 r. Budowla jest drewniana, a jako materiał do jej wzniesienia posłużyły fragmenty rozebranej cerkwi w Lutowiskach. W jakimś sensie kościółek jest więc świątynią ekumeniczną.
W Dwerniku znajduje się także dawny cmentarz przycerkiewny oraz stawy rybne wchodzące niegdyś w skład tutejszych dóbr dworskich.
Z Dwernika wywodzi się rodzina Dwernickich, która wydała wielu wybitnych żołnierzy. Pochodzi z niej jeden z dowódców powstania listopadowego, Józef Dwernicki.
Skomentuj