Przeworsk

  

Przeworsk

Stare kamienice i ratusz z XVII wieku. We wschodniej części rynku stoi interesujący architektonicznie budynek ratusza. Pierwsza wzmianka mówi o nim już w 1473 r., czyli pochodzi on z I połowy XV w. Fundatorem budynku był zapewne Jan z Tarnowa - właściciel miasta, a wznosił go budowniczy zamkowy Wacław Klepacz. Jest to niedużych rozmiarów budowla, lecz jej masywna, piętrowa, klasycystyczna konstrukcja z wysoką wieżą stanowi ozdobę miejskiego Rynku. Początkowo Ratusz miał nieco inną formę, a obecny wygląd zawdzięcza gruntownej przebudowie, podczas której na starym XVII-wiecznym zrębie powstała nowa budowla. Konstrukcję dachową tworzył niegdyś dach gontowy z drewnianą wieżyczką. Po wspomnianej przebudowie konstrukcja uzyskała formę mansardową, a dach pokryto dachówką karpiową. Postawiono nową, obitą blachą wieżę z zegarem. Na szczycie został usytuowany symbol sądów miejskich i stosowania kary śmierci - ręka z mieczem, a wyżej, na wierzchołku, zawisł herb miasta - Leliwa.

Autor: Jolanta Walczyk

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2964
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Przeworsk

miejscowość

Przeworsk to miasto i gmina w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa przemyskiego. Leży na pograniczu Pradoliny Podkarpackiej i Pogórza Rzeszowskiego w dolinie rzeki Mleczki wpadającej do Wisłoka - bocznego dopływu Sanu. Na północ od miasta roztacza się równinny rozległy krajobraz, zaś od południa podziwiać można, wznoszące się nawet na wysokość 450 m. n.p.m, pagórki Pogórza.

Przeworsk stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Okolice Przeworska należą do jednych z ciekawszych i najatrakcyjniejszych zakątków południowo-wschodniej Polski. Liczne szlaki turystyczne zachęcają do wycieczek zarówno pieszych jak i rowerowych.

Park Przeworski, zaplanowany w stylu ogrodów francuskich, oraz sieniawski zespół parkowo - pałacowy z XVII wieku przyciągają miłośników przyrody i estetów. Niewątpliwą atrakcję dla turystów stanowi przejazd zabytkową kolejką wąskotorową łączącą Przeworsk z Dynowem. Trasa kolejki prowadzi m.in. przez liczący 602 m długości tunel, umieszczony pod 30-metrową warstwą ziemi.

Skomentuj