Pogórze Bocheńskie

  

Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli w Bochni - założona w 1248 r. kopalnia soli kamiennej jest jednym z najstarszych czynnych nieprzerwanie (sól wydobywano tu do 1990 r.) zakładów przemysłowych w Europie i w Polsce. W wyniku górniczej eksploatacji kopalni, powstał tutaj labirynt solnych korytarzy i komór. Zwiedzanie tej solnej krainy trwa ok. 2 godz. i obejmuje m.in. najstarszy szyb Sutoris z poł. XIII w., komorę kieratową, stajnię Mysiur dla koni pracujących niegdyś w kopalni i malowniczą kaplicę św. Kingi.

Doskonałym uzupełnieniem zwiedzania trasy turystycznej jest spływ łodzią w zalanej solanką komorze, która znajduje się 230 metrów pod ziemią. Nie lada atrakcją są także podziemna kolejka i zjeżdżalnia. Kopalnia Soli w Bochni słynie również z nietypowych imprez sportowych, takich jak 12. Godzinny Bieg Sztafetowy, turnieje judo czy zawody rowerowe Solny Downhill.

Powietrze w bocheńskiej kopalni zawiera dużą ilość chlorku sodu, co sprawia, że jest ono prawie 10-krotnie czystsze niż powietrze na powierzchni. Ze względu na specyficzny mikroklimat solnych komór, w roku 1995 r. utworzono tu uzdrowisko leczące schorzenia górnych dróg oddechowych. Oferuje ono m.in. turnusy lecznicze i rehabilitacyjne, wczasy zdrowotne oraz pobyty nocne w 280 podziemnych miejscach noclegowych.

W ogromnej komorze sanatoryjnej Ważyn, znajdującej się na głębokości 250 m, mieści się nie tylko sala noclegowa można tu również potańczyć w podziemnej dyskotece, skorzystać z barku lub... pograć w piłkę na prawdziwym boisku sportowym. Decyzją prezydenta RP w 2000 r. bocheńska żupa została uznana za Pomnik Historii. Obecnie trwają starania o wpisanie jej na listę UNESCO. Kilka praktycznych informacji. W bocheńskiej kopalni soli deszcz nigdy nie pada, ale warto wiedzieć, że: * temperatura w kopalni jest stała i wynosi 14-16oC powyżej zera, dlatego zaleca się, aby zwiedzający zabrali ze sobą cieplejszą odzież, * wilgotność powietrza wynosi ok. 70%, * przebywając w kopalni nie ma możliwości korzystania z telefonów komórkowych, * zaplecze sanitarne w komorach Ważyn i Kołdras stanowią prysznice i toalety. Przeciwwskazaniem do zjazdu do kopani jest: * klaustrofobia, * niewydolność krążeniowa i oddechowa. Naziemna część Uzdrowiska składa się z komfortowego hotelu oraz centrum rehabilitacji, które proponuje kuracjuszom między innymi: kąpiele perełkowe z hydromasażem, bicze szkockie, masaż wirowy, podwodny i suchy, a także laseroterapię, światłolecznictwo, ciepłolecznictwo, magnetoterapię, krioterapię, elektroterapię, inhalacje, kinezyterapię. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z sauny i solarium.

Autor: Jolanta Walczyk

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 152
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Pogórze Bocheńskie

kraina

Mezoregion geograficzny w południowej Polsce. Podgórze Bocheńskie leży między doliną Dunajca na wschodzie a Krakowem na zachodzie. Od południa graniczy z pogórzami Wielickim i Wiśnickim, a od północy z Niziną Nadwiślańską. Pogórze ma postać łagodnych wzniesień o wysokości 260 - 300 m n.p.m., rozczłonkowanych przez doliny i płynące w nich potoki, przechodzących ku północy w płaskodenne doliny Raby i Wisły.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut