Bory Tucholskie

  

Od strony Wisły

Dawny magazyn czółen mostowych w Toruniu, zbudowany został w latach 1888-1890 u zbiegu ulic Wola Zamkowa i Bulwar Filadelfijski (w pobliżu koryta Wisły). To pomocniczy obiekt Twierdzy Toruń, w którym (na wypadek konieczności zbudowania mostu pontonowego w czasie wojenny) zmagazynowano czółna mostowe. Jest to budynek trzykondygnacyjny, ale pierwsza kondygnacja zakryta jest murem od strony Wisły (na zdjęciu). Wiele lat obiekt wykorzystywany był przez różne przedsiębiorców do różnych celów (m.in. jako sklep meblowy).

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 148
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Bory Tucholskie

kraina

Bory Tucholskie stanowią po Puszczy Białowieskiej największą powierzchnię leśną w Polsce. Rosną przeważnie na piaskach sandrowych Równiny Tucholskiej, wchodząc również nieco na teren południowej części Pojezierza Kaszubskiego.

Obszar ten pod względem morfologicznym stanowi przeważnie mniej lub bardziej płaską równinę sandrową, urozmaiconą licznymi rynnami, obniżeniami wytopiskowymi, wydmami  oraz dolinami rzek. Najbardziej malowniczym, typowym elementem dla obszarów polodowcowych są jeziora. Spośród blisko 900 różnej wielkości jezior, występujących pojedynczo lub w zwartych zespołach na obszarze Borów, aż 40 przekracza 1 km2. Do największych należą jeziora: Wdzydze, zwane potocznie Kaszubskim Morzem, Charzykowskie, Karasińskie, Kruszyńskie, Kałębie, Somińskie i Borzechowskie, a także sztuczne zbiorniki: Koronowski i Wdy w Tleniu.

Środkiem Borów Tucholskich, w dolinach o wysokich i stromych brzegach, płyną rzeki Brda i Wda odznaczające się szczególnie dużym spadkiem i stosunkowo licznymi zwężeniami. Na trasach swego krętego biegu przepływają przez liczne, o różnym kształcie jeziora, stapiając je w przepiękne szlaki kajakowe - jedne z najlepszych w Polsce i Europie. 

Skomentuj