U stóp wzgórza, na którym stoi kościół, po przeciwległej (wschodniej) stronie głównej ulicy, zachowały się pozostałości dawnego zespołu pałacowego. Najstarszą część stanowią ruiny spalonego w 1945 r. późnorenesansowego pałacu, zbudowanego w 1617 r. przez Fryderyka Oppersdorfa i przebudowanego w 1894 r. przez Eberharda Matuszkę. Elewację frontową budowli flankują dwie ośmioboczne baszty, pomiędzy którymi znajduje się późnorenesansowy portal kamienny z osadzonymi w nim dwiema tablicami inskrypcyjnymi, odnoszącymi się do budowy i odnowienia pałacu. W zwieńczeniu portalu widnieje płaskorzeźbiony kartusz herbowy Matuschków.
Autor: Halina
Wieś w woj. opolskim, która funkcjonowała od wieków jako osada na szlaku handlowym z Moraw do Polski. W 1337 roku nadano jej prawo organizowania targów co spowodowało, że rozwinęła się w miasteczko.
Tradycje polskości na tych ziemiach sięgają czasów Władysława Jagiełły. W bitwie pod Grunwaldem, po stronie króla uczestniczył rycerz Szymon Gotszalka wraz z drużyną z Polskiej Cerekwi. W XVII do XIX w. była w rękach znanych rodów m.in. Opersdorfów, Gaschinów, Matuschków i niemieckiego Seherr-Thos.
Skomentuj