Topolno

  

Kościół w Topolnie

W Topolnie znajduje się bogato wyposażony barokowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny będący sanktuarium maryjnym zbudowany w latach 1681-1683 z fundacji braci Adama Konarskiego, proboszcza fromborskiego, kanonika płockiego i sekretarza królewskiego oraz Andrzeja Konarskiego, właściciela Topolna. We wnętrzu świątyni, w barokowym ołtarzu głównym z końca XVII w., znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Niemal cały bogaty wystrój pochodzi z końca XVII w. Świątynny dzwon odlał w Gdańsku w 1744 r. ludwisarz Jan Gotfryd Schlaubitz. Witraże pochodzą z początku XX w. Kościół jest otoczony starym, ceglanym murem.

Autor: Dariusz Żuk

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2018
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Topolno

miejscowość

Topolno znajduje się w Dolinie Wisły. Można by powiedzieć, że licząca około 200 mieszkańców miejscowość nie ma nic do zaoferowania. Nic bardziej mylnego.

Topolno jest starą miejscowością z wielkim rodowodem. Nie jednego zdziwi fakt, że Topolno miało być miastem konkurencyjnym dla pobliskiego Świecia. Pomysł swój usiłował wykonać jeden z braci Konarskich, do których należały te ziemie.

Z tego okresu pochodzi jeden z najcenniejszych zabytków ziemi świeckiej i województwa kujawsko-pomorskiego: bogato wyposażony barokowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny będący sanktuarium maryjnym, zbudowany w latach 1681-1683.

Niestety miasto nie powstało, ale pozostała historia bogata, jak kościół. Jadąc z Bydgoszczy w kierunku Gdańska drogą krajową nr 5 warto skręcić na 14 km w prawo i odwiedzić Topolno, Topolinek, Chrystkowo i Gruczno - POLECAM!

Skomentuj

Sugerowałem się większym kontrastem, rozjaśnieniem cieni i ciemniejszym niebem ale wiem, że przez zastosowanie filtra czerwonego, także można stworzyć magiczną atmosferę. W mojej byłej pracy często stosowaliśmy taki filtr gdy lataliśmy na rozpoznanie fotograficzne. Dzięki Darku za szczegółowe wyjaśnieni, bo jak widzisz łatwo się pomylić:) Miłego dnia:)
Autor: Krzysztof Wydra
Dodano: 2013-06-01 10:57:32
I tu jesteś w błędzie :) To wcale nie HDR, tylko zastosowany filtr czerwony, większe wyostrzenie i rozjaśnienie cieni już w programi. Zdjęcie było ciężkie w wykonaniu bo kościół jest w dolinie Wisły i słońce go już nie oświetlało. Musiałem stosunkowo je ściemnić aby nieba nie przypalić za bardzo.
Autor: Dariusz Żuk
Dodano: 2013-05-30 12:52:37
Delikatny HDR i odpowiednia tonacja, super foto.
Autor: Krzysztof Wydra
Dodano: 2013-05-30 12:46:35