Pojezierze Chełmińskie

  

Św. Andrzej przy drodze

Już w XIV wieku Lubicz koło Torunia, jako gmina wiejska, posiadał własny herb  stojącego św. Andrzeja w czerwonej szacie, trzymającego ukośny krzyż, a wszystko to umiejscowione na błękitnym tle. Z końcem czerwca 2001 r. Rada Gminy uchwaliła, że takim herbem będzie się odtąd Lubicz posługiwał. Ale żeby jeszcze bardziej zaakcentować związek z tym świętym, przy ul. Toruńskiej postawiono drewnianą rzeźbę.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1962
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: rzeźba

Pojezierze Chełmińskie

kraina

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

Skomentuj