Pojezierze Chełmińskie

  

Historyczny młyn niszczeje

Choć historia lubickiego młyna sięga XIII wieku, to stojące tam obiekty pochodzą z wieku XIX. Obecnie młyn w Lubiczu Dolnym jest od wielu już lat nieczynny i jest w prywatnych rękach, ale nadal niszczeje. Brak pomysłu na wykorzystanie obiektów młyńskich, czy brak pieniędzy na ich zrealizowanie? Trzeba mieć świadomość, że każde wykorzystanie istniejących budynków i całego terenu po młynie w Lubiczu Dolnym na pewno pociągnie za sobą ogromne wydatki finansowe. Na zdjęciu: Główny budynek XIX młyna w Lubiczu Dolnym.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2617
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Pojezierze Chełmińskie

kraina

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

Skomentuj