Pojezierze Chełmińskie

  

Młyn i dom dyrektora

Lubicz - to miejscowość leżąca nad Drwęcą. W średniowieczu był jednym z najważniejszych toruńskich folwarków miejskich; wchodził bowiem w skład toruńskiego terytorium już od 1457 r. Na początku XIII wieku Krzyżacy uruchomili tu młyn, który stoi po dzień dzisiejszy, tyle tylko, że już od wielu lat jest nieczynny. Prywatny właściciel nie robi nic, aby uratować ten zabytek od całkowitej zagłady. Na zdjęciu: Na pierwszym planie willa dyrektora młyna, a tuż za nią młyn; oba obiekty w opłakanym stanie. Ogromny żal ściska serce, gdy się na to patrzy.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1092
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Pojezierze Chełmińskie

kraina

Płynąca przez centralną Polskę, ze wschodu na zachód, Wisła tuż przed Bydgoszczą niespodziewanie zakręca na północ. Opuszczając w ten sposób Pradolinę Toruńsko-Eberswaldzką wody rzeki wpływają w ciągnącą się aż po Żuławy Dolinę Dolnej Wisły. Odcięta tym sposobem północno-wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego to, należące ongiś do Mazowsza, Pojezierze Chełmińskie.

Północną jego granicą jest rzeka Osa, wschodnią zaś Drwęca. To jeden z najbardziej "utytułowanych" historycznie regionów w Polsce. Wystarczy wspomnieć o położonych na jego obszarze miastach, takich jak: Toruń, Chełmno, Grudziądz czy Chełmża.

Skomentuj