Mechowo

  

Rowerem po Kaszubach... kościół w Mechowie

Kościółek pw. św. Jakuba i św. Mikołaja o konstrukcji szkieletowej, typowej dla regionu, pochodzi z 1742 r. Jego fundatorem był Jacek Rybiński  opat oliwski Jest to jeden z najładniejszych przykładów ludowej architektury Pomorza. Jest to budowla jednonawowa z wydzielonym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, przy którym od północnej strony znajduje się zakrystia. We wnętrzu można zobaczyć oryginalne wyposażenie z epoki, ze szczególnie ciekawym ołtarzem głównym. W łuku tęczowym znajduje się belka z krucyfiksem barokowym z poł. XVIII w. W kościele znajduje się także chrzcielnica barokowa z XVIII w., z rzeźbą św. Jana Chrzciciela na pokrywie. Na ścianach wiszą obrazy z tego samego okresu. Barokowa jest też monstrancja z przełomu XVII i XVIII w. Dzwon z imionami fundatorów i dwiema plakietkami z Matką Boską z Dzieciątkiem został odlany w 1572 przez Hansa Barnstropa. W kościele jest też baldachim, na którego podniebieniu znajduje się Duch Św. w postaci gołębicy.

Autor: Artur74

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 3181
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Mechowo

miejscowość

Mechowo (kaszb. Mechňwa, niem. Mechau, dawniej Mechowo, Miechaw) to wieś kaszubska w gminie Puck, na skraju Puszczy Darżlubskiej. Pierwsze wzmianki o tej wsi, jako własności rycerskiej (Radzisław z Darżlubia), pochodzą z XIII wieku. Mechowo w 1300 r. staje się własnością cystersów oliwskich i pozostaje nią aż do 1772. Od 1772 pod administracją zaboru pruskiego, od 1919 ponownie w granicach Polski w powiecie morskim.

Atrakcje: Groty Mechowskie, kościół z 1742 roku. We wsi zachowało się kilka domów o konstrukcji szkieletowej (ryglowej) z XIX wieku i dwór z wieku XVIII. Na południe od Mechowa znajduje się rezerwat "Darżlubskie Buki".

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut