Śmigiel

  

Jeden ze śmigielskich wiatraków

W równinnej Wielkopolsce niewiele jest miasteczek położonych na wyżynie. Do tych nielicznych należy liczący 5,5 tys. mieszkańców Śmigiel, leżący na krawędzi Wysoczyzny Leszczyńskiej. Mieszkający tu dawniej Niemcy ukuli nawet powiedzenie: "Schmiegel liegt auf dem Hügel" (Śmigiel leży na pagórkach). Położone na wzgórzach miasto posiadało bardzo dogodne warunki do budowy wiatraków. Miasto powstało w późnym średniowieczu (przed 1400 r.) na jednym ze wzgórz. Dlaczego bywa określane "miastem wiatraków"? Wskazuje na to jego nazwa, pochodząca od śmigów - skrzydeł wiatraka. Śmigielskie wiatraki stanowiły niegdyś znany punkt orientacyjny dla wędrowców i kupców. Według legendy było ich kiedyś około 100, ale nigdy nie osiągnięto tej liczby. Zawsze gdy wybudowano setny, któryś z istniejących się spalił, albo powaliły go wiatry... Czas okazał się dla nich nieubłagany - wszystkie uległy zniszczeniu. Jednak tradycja zobowiązuje. W latach 1979-1980 przeniesiono tu z pobliskich wsi dwa XVIII-wieczne koźlaki. Otoczone troskliwą opieką, wieńczą grzbiet pagórka na skraju zabudowań od strony Kościana i są symbolem miasta.

Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 4194
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Śmigiel

miejscowość

Śmigiel to miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie kościańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Śmigiel.

Śmigiel był znaczącym ośrodkiem innowierców: arian i luteranów. W II poł. XVI wieku istniała w mieście duża gmina ariańska. Za ich czasów wybudowano szkołę ariańską, która cieszyła się sławą w całej Polsce. Luteranizm znalazł wyznawców wśród kupców i rzemieślników pochodzenia niemieckiego. Najbardziej znanym pastorem był Martin Adelt, autor kroniki miasta z 1741 r.

Rozwojowi gospodarczemu miasta sprzyjało jego położenie przy ważnym szlaku komunikacyjnym prowadzącym z Poznania do Głogowa. Niegdyś w Śmiglu odbywało się 7 jarmarków w roku oraz cotygodniowe targi bydła. W XVI w. w kilku stawach założono hodowle bardzo użytecznych w lecznictwie pijawek, które wysyłano do wielu krajów europejskich i azjatyckich - nawet do Chin.

Śmigiel posiadał niegdyś bardzo obfite źródła zdrowej i smacznej wody. Dobrej wody używano do produkcji wybornego, znanego śmigielskiego piwa. Śmigiel stracił możliwość rozwoju w latach 1854 - 1857, z chwilą wybudowania omijającej go linii kolejowej Poznań - Leszno - Wrocław. W roku 1900 oddano do użytku kolejkę wąskotorową, ale mimo poprawy sytuacji miasto już nigdy nie odrodziło się jako znaczący ośrodek gospodarczy.

Skomentuj

dzięki, mnie zachwyciły oba te wiatraki, ogólnie Wielkopolska jest "wiatrakowa", o czym nie wiedziałam wcześniej. Wiele z nich jest odnowionych i w bardzo dobrym stanie. pozdrawiam:0)
Dodano: 2011-07-10 14:40:28
Oooo... zachwycił mnie ten wiatrak !!
Dodano: 2011-07-09 11:11:59
Stylowa praca - :))) L
Dodano: 2011-07-07 10:43:10
Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut