Toruń

  

Spichlerz z dwoma portalami

W średniowiecznym Toruniu było ponad 100 spichrzów, ale do obecnych czasów zachowało się jedynie 30, a tylko 10 z nich mają charakter spichrza, co znaczy, że posiadają pierwotny wygląd i wewnętrzną konstrukcję gotycką, renesansową, barokową lub XIX-wieczną; natomiast 5 spichrzów tylko częściowo zachowało swój charakter (np. wprowadzono w ich wnętrzach piony komunikacyjne odpowiadające dzisiejszym normom prawa budowlanego i przeciwpożarowego), pozostałe zaś obiekty są w większości przebudowane  z zewnątrz wyglądają jak spichlerze, ale układ wnętrz został całkowicie zmieniony i przystosowany do nowych funkcji. Ten piękny i monumentalny spichrz (na zdjęciu) stoi w na toruńskim Starym Mieście przy ul. Piekary 4. Zbudowany został w połowie XIV wieku i zachował po obecne czasy gotycki szczyt południowy, rozczłonkowany wysmukłymi blendami wypełnionymi malowidłami o typowych gotyckich motywach geometrycznych. Jak wykazały badania przeprowadzone w 1998 roku  pierwotnie w tym miejscu stały dwie bliźniacze kamienice kupieckie, ze wspólną fasadą (typowe dla Torunia kamienice mieszczańskie), o czym z zewnątrz świadczą np. pozostałości po dwóch portalach wejściowych od strony ul. Piekary; wewnątrz każdej z kamienic była tzw. wysoka sień z paleniskiem w rogu. Okna na pierwszym piętrze posiadały wówczas prostokątne zakończenie (obecnie łukowate), a na parterze  podłużne okna z małym łukiem (obecnie skrócone). Niestety  nieznany jest okres przebudowy obiektu do stanu obecnego.

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 361
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Toruń

miejscowość

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut