Toruń

  

Energetyka

Zakład Energetyczny w Toruniu powstał w roku 1956 z byłych Zakładów Sieci Energetycznych i Zakładów Zbytu Energii Elektrycznej, gdyż intensywny rozwój sieci elektrycznych w kraju spowodował konieczność utworzenia jednostek organizacyjnych, przeznaczonych wyłącznie do budowy sieci średnich i niskich napięć. Dla wykonania tych zadań przy Zakładach Energetycznych, w 1962 roku powołano Samodzielne Oddziały Wykonawstwa Inwestycyjnego (SOWI), ale w miarę ich rozwoju, rozszerzono zakres wykonywania robót o prace budowlane i o remonty kapitalne sieci niskich, średnich i wysokich napięć. Działalność SOWI uzupełniano potem (począwszy od roku 1970) o prace projektowe i w tym celu przejęte zostały pracownie projektowe Zakładu Energetycznego. Na bazie byłych SOWI przy Zakładzie Energetycznym w Toruniu, w lipcu 1976 roku powołano do życia Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Toruń, który sprywatyzowany został w 1991 roku, stając się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która w 2007 roku przekształcona została w Zakład Wykonawstwa Sieci Energetycznych MEGA-POL Spółka Akcyjna. Na dawnym terenie Zakładu Energetycznego przy pl. Fryderyka Skarbka (vis á vis Dworca Wschodniego), wyrósł monument, kształtem zbliżony do dużej litery L (na zdjęciu). W obiekcie tym mieści się Energa-Operator, ale też Bank MILLENIUM, który powstał w 1997 r. na skutek fuzji BIG SA z Bankiem Gdańskim S.A., w wyniku której z kolei powstał BIG Bank Gdański, a w 1998 roku pojawiła się (dla klientów detalicznych) obecna nazwa Millenium, która w 2003 roku dotyczyła już całego banku. Główne, szerokie, tarasowe wejście tego nowoczesnego gmachu, kojarzy się z barokowymi i klasycystycznymi budowlami sądów, oper i teatrów i wieńczy forma wieży, rzucającej się w oczy z daleka, którą pokrywają dwa pionowe pasy brązowej blachy w kształcie pilastrów, nadając tej budowli ze szkła i aluminium, cech postmodernistycznych. W jednym z jej skrzydeł mieści się obecnie Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, przekształcony w 1995 roku z Banku Energetyki; drugie skrzydło zaś zajmuje Rejon Energetyczny, który wcześniej zajmował tylko budynek z cegły, stojący tuż przy torach tramwajowych, naprzeciwko budynku dworca kolejowego Toruń Mokre (obecnie Toruń Wschodni). W tej willi (niewidocznej na załączonej fotografii) wcześniej mieściły się biura energetyki  obecnie jest tu Centrum Usług Informacyjnych Zakładu Energetycznego. Na zdjęciu: Gmach Energetyki widziany od strony ul. Żółkiewskiego.

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 327
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Toruń

miejscowość

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut