Kobielice

  

Dekoracje dożynkowe w Kobielicach

Dożynki, inaczej ludowe święto plonów, związane z tradycjami i obrzędami dziękczynnymi za pomyślne zakończenie prac polowych i żniw w tym roku odbywa się w każdej wsi z wielkim rozmachem. Zwyczaj kultywowany jest od czasów Słowian, kiedy wiązany był z kultem roślin i drzew i pierwotnym rolnictwem. W Polsce feudalne zagościł na dworach, jako forma podziękowania dla żniwiarzy za pomyślne żniwa i zebrane plony. Ze świętem związanych jest wiele tradycji i zwyczajów ludowych przenoszonych z pokolenia na pokolenie. Najważniejszą czynnością podczas uroczystości jest wicie z zebranych zbóż tradycyjnego wieńca dożynkowego, uosabiającego zebrane plony. Wieniec niesiony jest przez najlepszych rolników ubranych w stroje w ludowe, pochodzie, do kościoła i święcony. Z kościoła w uroczystym korowodzie, przy akompaniamencie muzyki ludowej, zanosi się go do domu gospodarza dożynek, gdzie przechowuje do następnych plonów. W dniu tym bawi się cała wieś na zorganizowanych biesiadach, które poprzedzają obrzędy i modlitwy za pomyślność rolników. Fotorelacja z odbywanych w dniu dzisiejszym Gminno - Powiatowych Dożynek w Kobielicach koło Pszczyny.

Autor: JureK

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 11298
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Kobielice

miejscowość

Kobielice, wieś w gminie Suszec, w okolicach Pszczyny. Jej początek dali osadnicy przybyli z biskupem wrocławskim Baltazarem Promnitzem w 1539r., który został właścicielem ziemi pszczyńskiej i miasta Pszczyna. Osadnicy utrzymywali się głównie z uprawy roli, szczególnie na ziemi dzierżawionej. W latach 1985 - 1986 z nakładów lokalnych wybudowano kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut