Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Wojnowie - cerkiew parafii Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny (w dekanacie Olsztyn) i monasteru Zaśnięcia Matki Bożej w diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Powstanie cerkwi prawosławnej w Wojnowie związane było z XIX wieczną misją prowadzoną przez Rosyjski Kościół Prawosławny wśród mazurskich bezpopowców. Celem tej akcji było nakłonienie staroobrzędowców do unii z prawosławiem i do praktykowania przez nich obrzędów w ramach ruchu jednowierczego.
Początkowe sukcesy tej misji zostały przerwane pod koniec XIX wieku. Pomimo tego po I wojnie światowej w Wojnowie i jego okolicach mieszkały nadal rodziny jednowierców.
Diaspora ta choć nieliczna uzyskała dla siebie po 1918 roku prawosławnego kapłana. Został nim były oficer rosyjski, mnich Aleksander Awajew, który pozostając na emigracji podlegał pod jurysdykcję prawosławnego egzarchy zachodnioeuropejskiego, Eulogiusza, rezydującego w Paryżu. Staraniem tego duszpasterza w latach 1921-1923 wzniesiono w Wojnowie drewnianą cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, która służyła jako cerkiew parafii jednowierców do 1945 roku. Awajew założył również w Wojnowie żeński monaster Opieki Matki Bożej.
Po II wojnie światowej proboszcz parafii wojnowskiej za zgodą arcybiskupa paryskiego przeszedł wraz z cała parafią pod jurysdykcję Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Autor: Krzysztof Mierzejewski
Skomentuj