Gruczno

  

Festiwa Smaku. Gruczno

W dniach 20-21 sierpnia 2011 r. odbył się po raz kolejny Festiwal Smaku w Grucznie. Brało w nim udział kilkadziesiąt wystawców z całej Polski jak i kilku wystawców z Białorusi, Francji i innych krajów europejskich. Można było tu posmakować różnych produktów regionalnych oraz je kupić. Choć największym powodzeniem cieszyły się stoiska gdzie można było degustować miody pitne, nalewki i wina wszelkiej maści, a gdzieś w zakamarkach to i nawet śliwowica Łącka się znalazła oraz jakaś przypalanka.

Autor: Dariusz Żuk

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2099
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Gruczno

miejscowość

Gruczno leży u podnóży Wysoczyzny Świeckiej, wokół wzgórza Świętego Jana które jest korkiem u wylotu jednej z większych dolin wrzynających się w wysoczyznę. Pierwsza osada znajdowała się na górze Świętego Jana. W wyniku prowadzonych wykopalisk w latach 1896-1899 (przez Muzeum Historyczne w Grudziądzu i w 1938 (przez ks. Władysława Łęgę) odkryto cmentarzysko, a w grobach pierwotnej ludności znaleziono naczynia i różne przedmioty, które zaginęły podczas II wojny światowej. W 1964 po raz trzeci były prowadzone wykopaliska, w przebadanych wówczas ponad 400 grobach w 41 znaleziono bardzo okazało biżuterię średniowieczną (kolie, bransolety, krzyżyki i inne). Wystawa warszawska znalezionych eksponatów została nagrodzona i odtąd stanowi stałą wystawę w Muzeum w Grudziądzu. Badania archeologiczne i wykopaliska rejestrują 5 faz zasiedlania zespołu grodowego w Grucznie (VII-XIV w.). W 1290 wieś została podarowana przez księcia pomorskiego Mściwoja II arcybiskupom gnieźnieńskim. Miejscowa parafia św. Jana Chrzciciela należy do najstarszych na Pomorzu, a pierwszy kościół powstał w XIII wieku. Do połowy XVII wieku Gruczno było jedną z największych wsi na Pomorzu. Po spaleniu przez Szwedów i wymordowaniu ludności nie osiągnęło już dawnej świetności. Istniejący neogotycki kościół został wybudowany pod koniec XVIII w. a w latach 1873-1876 gruntownie przebudowany. Zabytkowy młyn, zbudowany przez Niemca Hermana Paulyego pochodzi z 1888 i był napędzany wodą do 1949 r., który zastąpiono silnikiem elektrycznym. Młyn zakończył działalność w 1998 r., a obecnie jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły i jest udostępniony dla zwiedzających. Właśnie przy młynie odbywa się jedna z największych imprez regionalnych tak zwany Festiwal Smaków, który z roku na rok jest coraz większy. Organizatorom się marzy aby była to impreza nie tylko regionalna ale również o zasięgu światowym, gdzie można by było posmakować smakołyków z Azji, Afryki i innych zakątków świata. Zwiedzanie Starego Młyna najlepiej uzgodnić wcześniej telefonicznie, tel. 052 331 91 99 lub 0 660 898 773. Wykorzystano informacje z wikipedi.

Skomentuj

Tak naprawdę, to żałuję iż nie udało mi się zrobienie zdjęć produktów regionalnych, których było zatrzęsienie ale liczba ludzi była tak wielka, że stoiska były wręcz oblepione nimi i podejście z aparatem mogło grozić uszkodzeniem sprzętu. Liczyłem na to, że będąc w ostatni dzień będzie mniejszy tłum się nie sprawiło, choć straganiarze mówili, że w sobotę było jeszcze więcej ludzi. No cóż następnym razem wybiorę się zupełnie z rana ;)
Autor: Dariusz Żuk
Dodano: 2011-10-05 10:19:19
Dziękuję :) No i zapraszam za rok na Festiwal Smaku do Gruczna.
Autor: Dariusz Żuk
Dodano: 2011-10-05 10:12:31
Ciekawa sesja, chętnie obejrzałem!
Autor: piotr55
Dodano: 2011-10-05 09:27:46
Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!