Widoki z wieży dawnego sanatorium
W 1855 roku w Sokołowsku zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium
przeciwgruźlicze, na którego wzór powstał słynny ośrodek leczenia gruźlicy w szwajcarskim Davos.
Wieś Sokołowsko z niemieckiego Goerbersdorf należała do rodu Hochbergów, właścicieli Zamku Książ i niczym szczególnym się nie wyróżniała aż do połowy XIX w., kiedy w 1849 zawitała tu na wypoczynek hrabina von Colomb.
Zachwycona lokalnym krajobrazem namówiła swojego szwagra dr Hermanna Brehmera na utworzenie uzdrowiska leczącego metodą hydroterapii Vincenta Priessnitza.
Bliskim współpracownikiem dr Brehmera stał się prof. Alfred Sokołowski. Dla uczczenia jego zasług w 1945 r. miejscowości nadano jego imię.
Na początku XX w. Sokołowsko było znanym w Europie i najnowocześniejszym na Śląsku kurortem leczniczym... W 2007 roku obiekt byłego Sanatorium dr Brehmera zakupiła Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ i tworzy w tym miejscu Międzynarodowe Laboratorium Kultury, powoli odbudowując rozpadający się obiekt.
Autor: Artur74
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2052
Góry Suche
kraina
Góry Suche - najwyższe, największe i najbardziej zróżnicowane pasmo górskie w południowo-wschodniej części Gór Kamiennych, ułożone w kształcie asymetrycznego rogala o długości do 35 km i szerokości do ponad 8 km. Waligóra jest najwyższym wzniesieniem tych gór.
Skomentuj