Cielcza

  

Cielcza - renesansowy kościół pw. Św. Małgorzaty

Projekt kościoła w stylu renesansowym na planie krzyża greckiego, opracował architekt Stefan Cybichowski. Kościół fundował hrabia Radolin. W kościele na zewnątrz, na bocznych kaplicach herby Radolina ( Bróg, szyja łabędzia ). Budowę rozpoczęto w 1912 r., a zakończono w 1913 r. Konsekracja nastąpiła 16 IX 1913 r. przez arcybiskupa Edwarda Lisowskiego.

Autor: Krzysztof Wydra

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 2092
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Cielcza

miejscowość

Cielcza leży na wzniesieniu polodowcowym, zwanym Pagórem Cielczy (117 m n.p.m.) w dolinie rzeczki Lubieszki. Nazwa miejscowości nie jest wyjaśniona, a potocznie uważa się, że pochodzi od figury pogańskiego bożka - cielca.

Cielcza to bardzo stara osada, o czym świadczy starożytny cmentarz - urny z niego zostały przekazane do Muzeum Etnograficznego w Jarocinie.

Pierwsze wzmianki o Cielczy pochodzą z 1257 r. (dokument księcia Bolesława Pobożnego z dnia 30 listopada), kiedy to wieś należała do rodu Zarembów, którzy od nazwy miejscowości przyjęli nazwisko Cieleccy.

Na terenie wsi znajduje się kościół p.w. św. Małgorzaty, którego budowę na planie krzyża greckiego według projektu Stefana Cybichowskiego rozpoczęto w 1912 r. Obok znajduje się plebania z 1933 r. z portykiem dwukolumnowym i czterospadowym dachem.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut