Inowrocław

  

Narożny szczyt kamienicy

U zbiegu ulic 3 Maja i św. Duch w Inowrocławiu, w miejscu w którym w średniowieczu była fosa, prawdopodobnie wypełniona wodą (7 m szerokości i 3 m głębokości), zapewne dopiero po najeździe Krzyżaków w 1431 r., wraz z przyległymi do fosy z obydwu stron wałami zimnymi, utworzony został pas przystosowany do obronny miasta przed atakiem artyleryjskim. Ale już w XVII wieku obwarowania te zostały zniszczone i na przełomie XVIII i XIX wieku zniwelowane. Ale dopiero w 2014 r. to puste miejsce wypełnione zostało współczesnym budynkiem mieszkalno-usługowym. Na zdjęciu: Szczyt narożnika kamienicy.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1616
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: kamienice

Inowrocław

miejscowość

Powiat Inowrocławski leży na granicy Kujaw i Wielkopolski, zajmuje południową część województwa kujawsko-pomorskiego, jest jednym z największych Powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się na powierzchni 1225 km.

Powiat zadowoli z pewnością swoją oferta turystyczną zarówno wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i zwolenników relaksu w ciszy i spokoju. W powiecie inowrocławskim znaleźć można wiele cennych zabytków pamiętających czasy początków państwa polskiego, owianych tajemnicami i legendami.

Największe atrakcje turystyczne odwiedzający Powiat Inowrocławski znajdą przede wszystkim w Inowrocławiu, Kruszwicy i Pakości. W Inowrocławiu jednym z głównych atrakcji jest XII wieczny kościół Imienia Najświętszej Marii Panny, fragment murów obronnych grodu z XV wieku, dom Jana Kasprowicza oraz park solankowy wraz z tężniami.

Kruszwica natomiast zachęca turystów legendarną Mysią Wieżą, stojąca na wzgórzu zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego. Stanowi ona pozostałość zamku obronnego z XIVw. Nazwa wieży wywodzi się z legendy o okrutnym królu Popielu, którego tu właśnie zjadły myszy. 

W Kruszwicy koniecznie należy także zobaczyć kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia. Miłośnicy przyrody znajdą tam najcenniejsze w Polsce ostoje lęgowe ptaków wodnych i błotnych.

Z kolei w Pakości na uwagę turystów zasługuje Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą.

Skomentuj