Inowrocław

  

Historia inowrocławskich tramwajów

Gwałtowny rozwój techniki w naszym kraju doprowadził do tego, że w maju 1912 r. po wielu latach starać radcy prawnego inowrocławskiego Magistratu  Paula Baumgartena oraz nadburmistrza miasta  Gustawa Frieniesowa, powołano do życia Stadttische Elektrische Strassenbahn, czyli Miejską Kolej Elektryczną. Budowę pierwszej linii  od Dworca Kolejowego do Rynku  wykonało Berlińskie Towarzystwo Elektryczne. Zajezdnia tramwajowa powstała na bazie Elektrowni Miejskiej przy ul. Kruśliwieckiej (obecnie ks. Piotra Wawrzyniaka) powstała w latach 1908  1909, a cały ówczesny tabor wynosił cztery wozy motorowe wraz z przyczepami pasażerskimi. I chociaż próbne jazdy po szynach odbyły się już pod koniec października 1912 r., to przewóz pasażerów rozpoczął się dopiero 10 listopada tegoż roku. Przewoźnik  Stradttische Elektrische Strassenbahn Hohensalze  podniósł tym samym standard życia nie tylko mieszkańcom tego kurortu, ale i kuracjuszom ułatwił dotarcie z dworca kolejowego do wybranych ośrodków sanatoryjnych.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1650
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Inowrocław

miejscowość

Powiat Inowrocławski leży na granicy Kujaw i Wielkopolski, zajmuje południową część województwa kujawsko-pomorskiego, jest jednym z największych Powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się na powierzchni 1225 km.

Powiat zadowoli z pewnością swoją oferta turystyczną zarówno wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i zwolenników relaksu w ciszy i spokoju. W powiecie inowrocławskim znaleźć można wiele cennych zabytków pamiętających czasy początków państwa polskiego, owianych tajemnicami i legendami.

Największe atrakcje turystyczne odwiedzający Powiat Inowrocławski znajdą przede wszystkim w Inowrocławiu, Kruszwicy i Pakości. W Inowrocławiu jednym z głównych atrakcji jest XII wieczny kościół Imienia Najświętszej Marii Panny, fragment murów obronnych grodu z XV wieku, dom Jana Kasprowicza oraz park solankowy wraz z tężniami.

Kruszwica natomiast zachęca turystów legendarną Mysią Wieżą, stojąca na wzgórzu zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego. Stanowi ona pozostałość zamku obronnego z XIVw. Nazwa wieży wywodzi się z legendy o okrutnym królu Popielu, którego tu właśnie zjadły myszy. 

W Kruszwicy koniecznie należy także zobaczyć kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia. Miłośnicy przyrody znajdą tam najcenniejsze w Polsce ostoje lęgowe ptaków wodnych i błotnych.

Z kolei w Pakości na uwagę turystów zasługuje Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą.

Skomentuj