Inowrocław

  

Ornament na elewacji

Już najdawniejsze dzieła wskazują na to, że człowiek od zawsze odczuwał potrzebę ozdabiania, bo już w paleolicie pojawiają się pierwsze wzory geometryczne, a dla sztuki starożytnego Egiptu, charakterystyczne były motywy oparte na stylizowanych roślinach i ornamenty geometryczne. Efekt dekoracyjności uzyskiwano także poprzez odpowiednie komponowanie scen realistycznych oraz łączenie realizmu ze stylizacją. W architekturze zaś przez wieki każda kultura wprowadzała właściwe dla swojego okresu zdobienia lub zapożyczała od innych kultur i przetwarzała je na własne potrzeby. Motywy te, złożone z drobnych elementów, mogą pokrywać całą powierzchnię, występować tylko w określonych polach albo przybierać formę pasową. Mogą także współgrać z tektoniką lub nad nią dominować. Ornament nie jest elementem niezbędnym dla istnienia struktury danego przedmiotu czy budowli, stosowany jest jedynie jako element podziału określonej kompozycji. Tak też jest w elewacji kamienicy stojącej w Inowrocławiu przy ul. św. Ducha 23 (na zdjęciu) między oknami pierwszego i drugiego piętra.

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 440
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: kamienice

Inowrocław

miejscowość

Powiat Inowrocławski leży na granicy Kujaw i Wielkopolski, zajmuje południową część województwa kujawsko-pomorskiego, jest jednym z największych Powiatów w województwie kujawsko-pomorskim. Rozciąga się na powierzchni 1225 km.

Powiat zadowoli z pewnością swoją oferta turystyczną zarówno wielbicieli aktywnego wypoczynku, jak i zwolenników relaksu w ciszy i spokoju. W powiecie inowrocławskim znaleźć można wiele cennych zabytków pamiętających czasy początków państwa polskiego, owianych tajemnicami i legendami.

Największe atrakcje turystyczne odwiedzający Powiat Inowrocławski znajdą przede wszystkim w Inowrocławiu, Kruszwicy i Pakości. W Inowrocławiu jednym z głównych atrakcji jest XII wieczny kościół Imienia Najświętszej Marii Panny, fragment murów obronnych grodu z XV wieku, dom Jana Kasprowicza oraz park solankowy wraz z tężniami.

Kruszwica natomiast zachęca turystów legendarną Mysią Wieżą, stojąca na wzgórzu zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego. Stanowi ona pozostałość zamku obronnego z XIVw. Nazwa wieży wywodzi się z legendy o okrutnym królu Popielu, którego tu właśnie zjadły myszy. 

W Kruszwicy koniecznie należy także zobaczyć kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia. Miłośnicy przyrody znajdą tam najcenniejsze w Polsce ostoje lęgowe ptaków wodnych i błotnych.

Z kolei w Pakości na uwagę turystów zasługuje Kalwaria Pakoska zwana też Kujawską Jerozolimą.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut