Ciechanów

  

Ciechanów, dawny kościół i klasztor Augustianów.

Augustianie zostali sprowadzeni do Ciechanowa przez księcia mazowieckiego Siemowita III. Przywilej na założenie trzech klasztorów augustiańskich - w Rawie, Warszawie i Ciechanowie nadał papież Innocenty VI 5 lipca 1356 r. Pierwszy kościół, wzmiankowany w 1372 r. ufundował Siemowit III i jego żona Eufemia. Obecny został wzniesiony na pocz. XVI w. jako trójnawowa bazylika. Uszkodzony podczas potopu szwedzkiego. Zapewne w wyniku tych uszkodzeń rozebrano nawy boczne a gotyckie sklepienie nawy głównej zastąpiono płaskim stropem. Do kościoła przylega klasztor powstały w 2 poł. XVII lub 1 poł. XVIII w.

Autor: Grzegorz Opaliński

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1110
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Ciechanów

miejscowość

Ciechanów położony jest na północy województwa Mazowieckiego w dolinie rzeki Ładyni. Jest to miasto z bogatą i ciekawą historią, niegdyś, w czasach średniowiecza, będące jednym z najprężniej rozwijających się grodów w regionie. Przebiegał tędy słynny bursztynowy szlak.

Najważniejszym z zabytków Ciechanowa i jego wizytówką jest Zamek Książąt Mazowieckich (dziś częściowo zrekonstruowany) wzniesiony w zakolu Ładyni. Jego budowę rozpoczęto w XIV w. Zamieszkiwała w nim nawet królowa Bona, która otrzymała zamek w prezencie od Zygmunta Starego. Miejsce to odwiedzali także nasi wybitni pisarze: m. in. Zygmunt Krasiński (8 km od Ciechanowa, w Opinogórze znajduje się pałac rodziny Krasińskiech), Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz i Maria Konopnicka.

Legendarnym ojcem miasta był Ciechan, który w czasach prasłowiańskich wraz z synami założył przyszły Ciechanów - na dzisiejszej Farskiej Górze (tak mówią przynajmniej badania archeologów) postawił pierwszy szałas i pobudował drewniany gród. Mieszkańcy miasta wystawili Ciechanowi pomnik - u podnóża góry właśnie. Zwiedzając Ciechanów koniecznie trzeba zobaczyć także neogotycki ratusz zaprojektowany przez słynnego Henryka Marconiego, XIX-wieczną dzwonnicę, oraz XIV-wieczny kościół św. Józefa. W świątyni znajdują się historyczne tablice i epitafia, a także cenne granitowe kropielnice prawdopodobnie rówieśnice kościoła, XVI-wieczny krzyż z belki tęczowej i XVII-wieczny krucyfiks.

Skomentuj