Czerniejewo

  

Pałac

Czerniejewo - jedna z najbardziej rozległych i okazałych rezydencji w Wielkopolsce. Zespół pałacowy wzniesiony w latach 1771 - 1775 na pozostałościach zamku obronnego z czasów Kazimierza Wielkiego. Architektem tego założenia pałacowego był Ignacy Graff z Rydzyny, fundatorem natomiast generał Jan Lipski. Pałac był dwukrotnie przebudowywany. Po raz pierwszy już w latach dziewięćdziesiątych XVIII wieku, poprzez dobudowanie wielkich rozmiarów portyku kolumnowego. Następna przebudowa miała miejsce w latach międzywojennych, kiedy rozpoczęto budowę galerii łączących korpus główny pałacu z bocznymi oficynami (inwestycja zakończona dopiero w latach 1980-19820). Całe założenie pałacowe o cechach klasycystycznych z wnętrzami, które zachowały w większości wygląd do czasów nam współczesnych. Samo Czerniejewo istniało już zapewne w XII w. jako osada targowa przy trakcie prowadzącym z Gniezna do Giecza. Najstarsza wzmianka w źródłach pochodzi z dokumentu wystawionego przez Przemysła II z, 1284 w którym wymieniona jest osada o pierwotnej nazwie Czyrniów. Osada była początkowo własnością królewską, dopiero w 1386 król Władysław Jagiełło darował miejscowość wojewodzie kaliskiemu Sędziwojowi Pałuce z Szubina. Pod koniec XIV wieku Czerniejewo uzyskuje prawa miejskie. W następnych stuleciach miasto często zmieniało właścicieli, należało do Górków, później do Radomickich, wreszcie do Lipskich, by przez małżeństwo córki generała Lipskiego przejść na Skórzewskich. W okresie wojen szwedzkich zabudowa Czerniejewa została w dużym stopniu zniszczona a mieszkańcy zdziesiątkowani chorobami i wojną. W 1705 roku miasto w znacznym stopniu zniszczył pożar. Z Czerniejewa pochodzi Onufry Kopczyński (1735-1817), filolog autor pierwszej gramatyki języka polskiego.

Autor: Artur Mazurek

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1880
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Czerniejewo

miejscowość

Czerniejewo bez wątpienia należy do najstarszych miejscowości w Wielkopolsce, o czym świadczy historia. Już w państwie pierwszych Piastów miejscowość widniała na kartach historii. Jednak pierwsza historyczna wzmianka o Czerniejewie znalazła się dopiero w dokumencie Przemysława II z 1284 r. O wartości historycznej tej miejscowości świadczą także liczne udokumentowane odkrycia i wykopaliska.

Najważniejszymi i godnymi uwiecznienia w pamięci zabytkami miasteczka są: tzw. pałac Lipskich, znajdujący się na północnym skraju miasta, połączony z nim długą aleją oraz stojący w centrum miasta przy rynku kościół św. Jana Chrzciciela, zbudowany w stylu późnogotyckim w połowie XVI wieku.

Skomentuj