Granica

  

Jedna z mogił na cmentarzu w Granicy

Podczas II wojny światowej żołnierze polscy staczali w Puszczy Kampinoskiej heroiczne boje. Najpierw przy przeprawie przez Bzurę pod Brochowem i Witkowicami, potem w głębi lasów, pod Demboskiem i Górkami, w rejonie Kazunia, Palmir, Sierakowa i Lasek, wreszcie u wrót Warszawy, pod Łomiankami i Burakowem.

Autor: Szymon Narożniak

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 3799
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: cmentarze

Granica

miejscowość

Granica to najbardziej malownicza miejscowość w Kampinoskim Parku Narodowym. Położona na obrzeżach puszczy wieś powstała jako tzw. budy około 1795 r., lecz jej właściwa historia rozpoczęła się dopiero po wybudowaniu tu w latach międzywojennych zespołu drewnianych budynków nadleśnictwa Kampinos.

Zabytkowe budynki, utrzymane w modnym wówczas stylu tzw. architektury narodowej, są obecnie ozdobą miejscowości. W jednym z nich mieści się ośrodek dydaktyczno-muzealny KPN im. Prof. Jadwigi i Romana Kobendzów. Ze względu na swoją urodę budynki nadleśnictwa wielokrotnie służyły filmowcom jako naturalna dekoracja m.in. Krzysztofowi Zanussiemu w "Strukturze kryształu".

Obok zabytkowych zabudowań nadleśnictwa znajduje się niewielki, acz bardzo urokliwy skansen, do którego prowadzi Aleja Trzeciego Tysiąclecia. Wzdłuż niej w latach 1999 – 2000 posadzili młode dęby m.in. Prezydent Rzeczpospolitej i Prymas Polski oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

W Granicy znajduje się także przepiękny cmentarz wojenny z grobami żołnierzy 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich poległych w okolicy w dniach 16-17.IX.1939 r.

Skomentuj