Unia

  

Unia - zrujnowany pałac rodziny Chrzanowskich

Pałac zbudowany w 1920 roku wg projektu Kazimierza Rucińskiego dla Tadeusza Chrzanowskiego. Jednym z potomków rodziny był Marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski. Budynek wydaje się być bardzo duży, zajmuje powierzchnię ponad 1000m2. Jak na tamte czasy ponoć był bardzo nowoczesny i posiadał centralne ogrzewanie. W czasie II wojny jak to bywało, zajmowali go okupanci, a po wojnie wprowadzili się do niego ludzie i służył jako budynek mieszkalny. W latach 80 władza zdecydowała się wyremontować pałac i umieścić w nim ośrodek rehabilitacji dla górników. Jednak plan spalił na panewce i pałac popadł w ruinę. Do dnia dzisiejszego ruina z dnia na dzień rozpada się i jak tak dalej pójdzie, to za jakiś czas pozostanie po nim sterta gruzu. Nie mniej jednak można jeszcze podziwić arkadowy ganek z podjazdem, kartusz herbowy na zwieńczeniu ryzalitu, elementy balustradowej attyki oraz dwie ośmioboczne wieżyczki w narożnikach elewacji tylnej. Penetrując pałac należy bardzo uważać, bo wnętrze jest bardzo zniszczone, schody pozrywane, poniewierają się różne ostre przedmioty, a zniszczone podłoże odkrywa chyba piwnicę, do której można łatwo wpaść i zrobić sobie krzywdę. Tak czy siak, obiekt wart jest spenetrowania i sfotografowania :) Poza pałacem jest jeszcze dość ciekawy XIX wieczny park i ruiny chyba oficyny. Polecam :)

Autor: Krzysztof Wydra

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1516
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Unia

miejscowość

Skomentuj

Marylko taka praca, to czysta przyjemność:) Uwielbiam fotografować, aczkolwiek wolałbym żeby obiekty, które usiłuję zatrzymać w kadrze dla pokoleń, były zupełnie w innym stanie niż ten. Przyznam, że ruiny mają swoje uroki ale chciałbym żeby ojczyzna trochę o nie zadbała. Dziękuję Ci za piękne komentarze i zapraszam serdecznie do mojej galerii. :) Pozdrawiam Cię serdecznie:)
Autor: Krzysztof Wydra
Dodano: 2013-09-14 17:34:37
Krzysztofie, napracowałeś się w tej Unii solidnie, pokazałeś i plany ogólne i detale ; swoim okiem i okiem obiektywu zarejestrowałeś wspaniale zastaną rzeczywistość; smutną rzeczywistość - "oko błękitu patrzy na gruzy" , gdzieś cały czas w głowie mi siedzi ten tekst :) i mam jeszcze taką jedną refleksję - kiedy patrzymy na ruiny na Szlaku Orlich Gniazd czujemy podziw dla tych ruin , są czarowne, urokliwe - tutaj jest inaczej Twoje mury krzyczą !
Dodano: 2013-09-12 14:11:27