Ulanów

  

Ulanów - pomnik Jana Pawła II

Ulanów jest miastem ściśle związanym z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II. Wielu ludzi mówi o miejscowości papieskie miasteczko. Za mianem tym przemawiają nie tylko uczucia mieszkańców do Ojca Świętego, ale również widoczne symbole upamiętniające Wielkiego Polaka. Pomnik papieża Jana Pawła II stoi na rynku miasta. Wykonany i ufundowany przez artystę rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego, rodaka z Ulanowa, mieszkającego obecnie w Stanach Zjednoczonych. Pomnik ten został przekazany miastu oraz uroczyście odsłonięty i poświęcony w dniu 20 sierpnia 1989 roku. Popiersie Jana Pawła II przedstawione jest w szatach liturgicznych. Na stule papieża z jednej strony umieścił Artysta obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski, a pod nim herb papieża. Przeciwna strona stuły wykorzystana została do przedstawienia na niej obrazu św. Barbary - męczenniczki z ulanowskiego kościoła, czczonego tutaj przez kilka wieków przez wszystkich flisaków, a pod nim przepięknego herbu Ulanowa. Boki popiersia posłużyły do umieszczenia na nich dwóch zasadniczych dla dziejów miasta dokumentów: przywileju króla Zygmunta III Wazy na założenie miasta Ulanowa z prawem magdeburskim, wydanego w Warszawie dnia 7 kwietnia 1616 roku. U góry tego dokumentu wspaniały Orzeł Polski w koronie. Bok przeciwny wykorzystał Artysta na umieszczenie aktu erekcyjnego miasta Ulanowa wydanego przez Stanisława de Ulina Magna Ulińskiego w Sandomierzu dnia 21 stycznia 1618 roku. U góry dokumentu rycerz w zbroi pędzący na koniu.

Autor: Krzysztof Wydra

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 5311
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Ulanów

miejscowość

Ulanów położony jest w widłach rzek Sanu i Tanwi, w północnej części województwa podkarpackiego, pośrodku powiatu niżańskiego.

Około 900 lat temu, zalążkiem osady było targowisko położone przy przewozie na Sanie w pobliżu ujścia Tanwi. Targowisko to wykorzystywano jako miejsce postoju płynących rzeką statków.

W 1616 roku podczaszy ziemi przemyskiej Stanisław Uliński - Ulina otrzymał od króla Zygmunta III zgodę na założenie miasteczka Ulina z prawem magdeburskim i przywilejem na trzy doroczne i dwa tygodniowe jarmarki. Nazwę miasta z czasem zmieniono na Ulanów.

Sławę i bujny rozkwit od XVII do XIX wieku Ulanów zawdzięcza rzemiosłu szkutniczemu i silnemu ośrodkowi flisackiemu. U ujścia Tanwi do Sanu znajdowała się przystań rzeczna zwana palem, do której zawijały statki żeglugi śródlądowej. Ruchliwość portu w Ulanowie odzwierciedla nadane mu wtedy miano małego Gdańska.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut