Wadowice

  

Zamyślony Święty

Via Sancta to instalacja dziewięciu rzeźb papieża Polaka autorstwa prof. Czesława Dźwigaja, które stanęły na wadowickim rynku. Prof. Dźwigaj jest autorem licznych pomników Jana Pawła II i rzeźb sakralnych. Stworzył m.in. ołtarz, który Benedykt XVI podczas swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej przekazał w darze dla Betlejem. Pomnik papieża-Polaka autorstwa tego artysty stanął także w sanktuarium w Fatimie. Przez wiele lat tworzył monumentalne spiżowe rzeźby stacje Golgoty Beskidów prowadzące na Matyskę w Beskidzie Żywieckim.

Autor: Paulina Ambrożak

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1007
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Wadowice

miejscowość

Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że Wadowice są jednym z najsłynniejszych miasteczek w Polsce, a to za sprawą jednego z najsłynniejszych Polaków, a mianowicie Karola Wojtyły. Najsłynniejsze są także wadowickie kremówki, również dzięki reklamie, jaką zrobił im papież-Polak podczas ostatniej wizyty w ojczyźnie.

Wadowice leżą niedaleko Krakowa, w dolinie rzeki Skawy. Z jego honorowym mieszkańcem papieżem Janem Pawłem II związane są najważniejsze punkty na turystycznej trasie miasteczka. Wytyczono nawet Szlak Karola Wojtyły, aby turystom łatwiej było kroczyć śladami papieża. Pierwszym z obiektów na trasie jest jego dom rodzinny przy ulicy Kościelnej, dalej Muzeum Miejskie i biuro IT, gdzie mieściła się ulubiona jadłodajnia młodego Karola, liceum, a dawne gimnazjum przyszłego papieża czy sanktuarium, w którym Karol Wojtyła przyjął szkaplerz.

Główny plac Wadowic również nosi imię Jana Pawła II. Najstarsze otaczające go kamienice pochodzą z początku XIX w. Okres ten pamięta także budynek magistratu. Przy placu mieściła się Szkoła Powszechna Męska, do której uczęszczał Karol Wojtyła, tuż obok zaś jego ulubiona cukiernia. Do ciekawych zabytków należą także XVII-wieczny kościół parafialny - Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP z XV-wiecznym prezbiterium, klasztor Ojców Karmelitów Bosych, Sanktuarium św. Józefa "Na Górce" z 1899 r. oraz klasycystyczny dwór "Mikołaj" z XIX w.

Skomentuj