Aleksandrów Kujawski

  

Pozostał komin

Cegielnia parowa w Aleksandrowie Kujawskim swoją produkcję cegły, dachówki i ceramicznych drenów uruchomiła w 1912 roku. Wtedy był to teren folwarku Białe Błota, który należał do hrabiego Edwarda Mycielskiego-Trojanowskiego  właściciela tych ziem, bogatych w glinę doskonalej jakości. Z chwilą wybuchu I wojny światowej wstrzymano produkcję, a jej wznowienie nastąpiło dopiero w 1921 roku i wtedy pozostawiono nazwę: Parowa Cegielnia \"Aleksandrów\"  Edward Mycielski-Trojanowski oraz powiększono asortyment o produkcję doniczek do kwiatów wraz z podstawkami do nich, natomiast nazwa firmy (choć większość udziałów spółki zakupił hr. Mycielski-Trojanowski) brzmiała: Zarząd Dóbr i Cegielni Parowej Aleksandrów; wyroby z tej wytwórni trafiały do odbiorców na Pomorzu i w Wielkopolsce. Z chwilą wybuchu II wojny światowej, cegielnia przeszła w ręce zarządu komisarycznego III Rzeszy, a w styczniu 1942 roku zatrzymano produkcję. Po wojnie, komunistyczne władze Polski traktowały cegielnie jako opuszczone mienie poniemieckie i do zakładu nie dopuszczono nawet właściciela zakładu, a w lutym 1945 roku firma została przejęta przez Okręgowy Urząd Likwidacyjny w Bydgoszczy z Biurem Obwodowym w Aleksandrowie Kujawskim. Cegielnię reaktywowano, jednak pod nazwą: Parowa Cegielnia Trojanów, a w 1948 roku przywrócono dawną jej nazwę, jednak bez nazwiska właściciela. Wówczas nadzór nad cegielnią sprawował Centralny Zarząd Wytwórni Materiałów Budowlanych Oddział w Bydgoszczy, podlegający Ministerstwu Odbudowy, a 13 września 1948 roku doszło do upaństwowienia zakładu. W latach 1947-1948 zabudowania Parowej Cegielni Aleksandrów sięgały 5400 m˛ i obejmowały: halę produkcyjną, dziesięć letnich suszarni cegły, kotłownię, magazyn ze stajniami, budynek administracyjny, ustępy oraz budynek socjalny (spalony i odbudowany około 1950 roku). Piec systemu Hoffmana, jaki był zamontowany, miał szesnaście komór i pojemność 6-7 tys. sztuk cegły pełnej. Nad piecem znajdowała się suszarnia cegły (zarwana w czasie wojny i wyremontowana w 1947 roku), a maszyna parowa o mocy 80 KM napędzała dużą prasę. Za cegielnią znajdował się bagier do wydobywania gliny, poddany kapitalnemu remontowi, a cegielnia zatrudniała wtedy 52 pracowników, mających do dyspozycji m.in. łaźnię. Glinę wydobywano z dołów leżących nieco na zachód od zakładu, natomiast surowiec transportowano linią wąskotorową, która przecinała obecną ulicę Stanisława Wyspiańskiego. Gdy z cegielni nic już właściwie nie zostało, po wielu latach zagospodarowano ten teren, na którym powstało osiedle mieszkaniowe o nazwie \"Stara Cegielnia\". Ale, aby zachować coś na stałe z byłej cegielni  wyremontowano i zabezpieczono przed całkowitym zniszczeniem oryginalny komin (na zdjęciu), który zachował się jeszcze w dobrym stanie, a który pamięta początki istnienia w tym miejscu wytwórni (nie tylko) cegły. Teraz jest dobrym symbolem tego historycznego miejsca i jest wizytówką nowoczesnego osiedla mieszkaniowego.

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 490
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Aleksandrów Kujawski

miejscowość

Aleksandrów Kujawski leży na trasie kolejowej między Toruniem a Włocławkiem. W 1879 r. odbyło się tutaj spotkanie cesarza Wilhelma I z carem Aleksandrowem II Romanowem i od jego właśnie imienia nazwano najpierw samą tylko stację kolejową, a potem także i miejscowość.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut