Koneck

  

Wysokie trawy

UROCZYSKO KONECK  to powierzchnia rezerwatu przyrody, która wynosi 81,23 ha, z czego 55,54 ha znajduje się pod ścisłą ochroną, a 25,69 ha pod ochroną czynną; rezerwat posiada otulinę o powierzchni 8,79 ha. Obszar ten powołano do życia w 2007 r. w celu zabezpieczenia i zachowania rzadkich (w tej części Polski niżowej) zbiorowisk leśnych: kontynentalnego grądu w odmianie kujawskiej, czyli wielogatunkowego i wielowarstwowego lasu liściastego, zwykle z przewagą dębów i grabów, a także z udziałem różnych innych gatunków, oraz wilgotnej dąbrowy świetlistej, czyli lasu typu dębowego, który charakteryzuje się skąpą warstwą krzewów, za to bogatym gatunkowo, bujnym runem, z udziałem gatunków chronionych i rzadkich gatunków roślin.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 866
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: przyroda

Koneck

miejscowość

KONECK jest wiejską gminą, leżącą obecnie w woj. kujawsko-pomorskim. Wcześniej,  od 1950 r., należał do woj. bydgoskiego, a od 1975 r. do woj. włocławskiego. Ale historia tej miejscowości, tak na dobre, zaczyna się dużo, dużo wcześniej.

W wieku XI i XII  wchodziła w skład kasztelani włocławskiej. Ale gdy na Kujawach Brzeskich powstało województwo brzesko-kujawskie  w jego skład wszedł także Koneck i taki stan przetrwał do XV w. W okresie zaborów, był pod panowaniem Prus, a okres od 1807 r. do 1815 r., a więc za czasów wojen napoleońskich przynależał do Księstwa Warszawskiego. Jednak z chwilą utworzenia Królestwa Polskiego (1815 r.), przeszedł pod zabór rosyjski w Guberni Warszawskiej. Gdy zakończyła się I wojna światowa, Koneck, wspólnie z innymi miejscowościami, tworzył woj. warszawskie, ale w 1938 r., przypisano tę miejscowość do woj. pomorskiego.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut