Jedlina Zdrój

  

Pałac w Jedlinie Zdroju od tyłu

Pierwsze wzmianki o Pałacu w Jedlince pochodzą już z IV wieku. Jego prawdziwy rozkwit rozpoczyna się w XVIII wieku, gdy właścicielem jest austriacki feldmarszałek Hans Christoph von Seher-Thoss. Podczas wojen Śląskich przebywały tu dwie koronowane głowy, król Prus Fryderyk II Wielki oraz Leopold I, książę von Anhalt-Dessau. Pałac przez stulecia był siedzibą wielu znanych osobistości i rodów w tym, Karla Kristera, rodów von Puckler i Bohem. W latach sześćdziesiątych XIX wieku, gdy właścicielem pałacu był twórca wielkości wałbrzyskiej porcelany Karl Krister, przebudował on pałac w stylu klasycystycznym, jego bogatą formę i architekturę wzbogaciły również porcelanowe elementy. Od 1944 roku Pałac, jako obiekt specjalny pod kryptonimem Willa Erika pełnił funkcje sztabu Organizacji TODT, będącej częścią składową obiektu RIESE w Górach Sowich. W salach można podziwiać przepiękne sztukaterie oraz ekspozycje stałe dotyczące historii Pałacu, historii Organizacji TODT , wystawę pieczęci lakowych oraz porcelanę z fabryki Kristera.

Autor: Artur74

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 3908
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Jedlina Zdrój

miejscowość

Najstarsze wzmianki o mieście pochodzą z XIII wieku, a nazwa wywodzi się od rosnących tu wówczas wspaniałych lasów jodłowych. Była to wtedy osada drwali należąca do Bolka I  księcia świdnicko-jaworskiego. W XVI wieku odkryto pierwsze źródła wody mineralnej, a w XVIII w. uznano je za lecznicze i zaczęto korzystać na większą skalę.

W 1723 roku osada stała się uzdrowiskiem. Źródło, od imienia Charlotty, żony Hansa Christophera barona von Seher-Thoss  właściciela Jedlinki, nazwano Charlottenbrunn. Nazwę tę przyjęła cała Jedlina i nosiła ją do 1945 roku.

Miejscowość zaczęła się rozrastać. Rozwijało się tkactwo i sukiennictwo. Powstał kurort znany na całym Śląsku. W 1768 roku Jedlina otrzymała prawa miejskie. W 1900 roku Jedlina-Zdrój miała pocztę z telegrafem, która do dnia dzisiejszego mieści się w tym samym budynku przy ulicy Warszawskiej 6. Domy posiadały instalację wodociągową, niektóre z naturalnie gazowaną wodą mineralną. W latach 1902-1903 położono nawierzchnie kamienne, zamontowano oświetlenie gazowe, a w uzdrowisku elektryczne. Miejscowość przeżywała swój okres świetności. Znana była na Śląsku jako uzdrowisko z szeroka działalnością kulturalną i rozrywkową. Funkcjonowały liczne hotele, pensjonaty i domy gościnne. Z najbardziej znanych należy wymienić "Szwajcarkę" z XIX w., która oferowała kurację mleczną, kasztany jadalne i odpoczynek wśród przepięknych drzew. Z 1910 roku pochodzi stojąca do dziś drewniana remiza strażacka z dzwonnicą (przy ulicy Warszawskiej 9). Do dziś można podziwiać piękną Willę Sans-Souci (Chojnowska 3) należącą dawniej do lekarza uzdrowiska. Trudno nie wspomnieć o okazałym, choć zniszczonym Zespole Pałacowym, którego wejścia strzegą kamienne lwy. W dzielnicy Kamieńsk na wzgórzu stoi kościółek wybudowany w stylu budownictwa alpejskiego. W Jedlinie-Zdroju zachowały się także budowle w stylu neoklasycyzmu berlińskiego z misternymi ażurowymi balkonami. Ciekawostką jest kościół parafialny w kształcie rotundy z przyległą dzwonnicą z 1934 r.

W 1946 roku wprowadzono urzędowo nazwę Jedlina Zdrój, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Bad Charlottenbrunn.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut