Niechorze

  

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Latarnia Jarosławiec Pierwsze zapiski na temat latarni w tym mieście pochodzą z 1818 roku, kiedy podjęto decyzję o konieczności jej wzniesienia. Gdy w 1831 roku rozpoczęto budowę obiektu, sprowadzono najlepszych budowniczych z okolicy. Po wykończeniu prac okazało się, że latarnia jest za niska i drzewa zasłaniają jej światło. Mieszkańcy nie zgodzili się na wycięcie drzew, a architekci na podwyższenie wieży, bowiem konstrukcja była za słaba, więc rozpoczęto budowę nowego obiektu. W nieużytku zamieszkali latarnicy. W 1838 roku nastąpiło oficjalne otwarcie latarni, w której paliło się 15 lamp zasilanych olejem rzepakowym. Stały one na mechanizmie obrotowym, a kierunek światła nadawało paraboliczne zwierciadło. Sygnał był widoczny z 16 Mm. W 1908 roku zasilanie zmieniono na elektryczne oraz zainstalowano syrenę przeciwmgielną. Od 1975 r. użytkowane są 600 W żarówki reflektorowe umieszczone na 4 panelach, zamontowanych na stole obrotowym, dzięki czemu światło jest widoczne z odległości 24 mil morskich. Model budowało 5 modelarzy przez 1,5 miesiąca.

Autor: Park Miniatur Latarni Morskich

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1094
Twoja ocena: DobreBardzo dobre
Tagi: parki

Niechorze

miejscowość

Niechorze to wieś położona w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Rewal. Jest nadmorskim kąpieliskiem, miejscowością wypoczynkową i wsią rybacką. Znajduje się tu dużo ośrodków wczasowych, pensjonatów, pokoi gościnnych, kempingów oraz pól namiotowych. Nadmorski brzeg w miejscowości to, przede wszystkim, piękna piaszczysta plaża. W jednej z zatok znajduje się wysoki klif, na którym stoi latarnia morska.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!