Wzgórza Łagiewnickie

  

Widok na wieś Piotrówek z okolic Jańskiej Góry

Jańska Góra  najwyższe wzniesienie Wzgórz Łagiewnickich, wyraźnie górujące nad mniejszymi, bezimiennymi kulminacjami. Zbudowane z serpentynitów, pokryte w większości użytkami rolnymi, z których rozciągają się ciekawe widoki na Masyw Ślęży. W okresie kultury pucharów lejkowatych istniał tu kamieniołom serpentynitu z którego wykonano znane z terenu Śląsku toporki. Na szczycie znajduje się zrujnowana wieża widokowa, wzniesiona w 1869 r. przez majora Friedricha Schroetera jako jedna z pierwszych w Sudetach. Jako pierwsza w uzyskała też imię kanclerza Bismarcka. Obok w 1906 r. zbudowano gospodę, powstały też aleje widokowe.

Autor: Artur74

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 3288
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Wzgórza Łagiewnickie

kraina

Wzgórza Łagiewnickie wchodzą w skład mezoregionu. Są to niewielkie wzgórza, które rozciągają się na linii północ-wschód. Najwyższym wzgórzem tej krainy jest Jańska Góra o wysokości 253 m n.p.m. Jest tutaj mało zalesionych terenów. Większość obszaru stanowią pola uprawne. Natomiast Wzgórza Krzyżowe są mikroregionem. Są to tereny objęte ochroną. Znajdują się w środkowo-zachodniej części Wzgórz Niemczańsko- Strzelińskich. Od północnego-wschodu graniczą ze Wzgórzami Łagiewnickimi, a od strony północno-zachodniej graniczą z Masywem Ślęży. Natomiast od strony południowo-zachodniej zbocz wzgórz opadają do Kotliny Dzierżoniowskiej, a od strony południowo-wschodniej graniczą ze Wzgórzami Gumińskimi oraz Wzgórzami Gilowskimi.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!