Ciechocinek

  

Książe na Ciechocinku

Musiało upłynąć sporo czasu, by solankę zaczęto wykorzystywać także do celów leczniczych i to w sposób profesjonalny; stało się to dopiero w 1836 roku i właśnie ten rok można uważać za początek ciechocińskiego uzdrowiska, bowiem w miejscowej austerii (oberży), jej właściciel ustawił pierwsze cztery wanny kąpielowe, inaugurując tym samym działalność balneologiczną, co oznacza, że leczono tu za pomocą wód mineralnych i klimatu, który zbliżony jest do klimatu nadmorskiego. Do upowszechnienia Ciechocinka, jako uzdrowiska, w znacznym stopniu przyczynił się dr Roman Ignatowski  pierwszy lekarz balneolog w Zakładzie Wód Mineralnych, pracujący tu w latach 1845  1881, nazywany księciem na Ciechocinku. W 1849 roku otwarto prawdziwe już łazienki, które zbudowane zostały w stylu klasycystycznym. Popiersie zasłużonego doktora (na zdjęciu), wykonane w brązie jest autorstwa Tadeusza Wojtasiaka, a stoi na wysokim betonowym cokole przed wejściem do łazienek nr 1, gdzie dziś mieści się Poradnia Medycyny Pracy.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 693
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Ciechocinek

miejscowość

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut