Ciechocinek

  

Charakterystyczna dla cerkwi prawosławnej

Najbardziej charakterystyczną cechą cerkwi prawosławnej są kopuły, które mogą być półokrągłe (bałkańskie), stożkowate (rumuńskie) lub cebulaste (ruskie). Jedna kopuła umieszczona na świątyni symbolizuje jedynego Boga, dwie kopuły  dwie natury Jezusa Chrystusa, trzy kopuły  Trójcę Świętą, pięć  Jezusa Chrystusa i czterech ewangelistów, siedem kopuł  to siedem sakramentów świętych; dziewięć  dziewięć stopni anielskich, trzynaście  Jezusa Chrystusa w otoczeniu dwunastu apostołów, a trzydzieści trzy kopuły  to wiek Chrystusa. Na zdjęciu: Kopuła na drewnianej cerkwi, zbudowanej w stylu zauralskim w 1894 roku  jedynej takiej budowli w Europie, przy powstawaniu której nie użyto ani jednego gwoździa. Cerkiew ta stoi przy ul. Wojska Polskiego w Ciechocinku, vis ŕ vis Prezydenckiego Dworku.

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 406
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Ciechocinek

miejscowość

Ciechocinek to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. To tu właśnie Maxi Kaz ze słynnej piosenki T-raperów znad Wisły rusza na łowy. Historia Ciechocinka jako mekki kuracjuszy rozpoczęła się w latach 40. XX w., kiedy to w jednym z zajazdów zainstalowano lecznicze wanny. Ciągnących do wód solankowych było wtedy 120 osób. Dziś liczbę tę mierzy się w tysiącach.

Za symbol Ciechocinka można uznać trzy ponadstuletnie masywne tężnie służące do odparowywania wody z solanki. Wraz z warzelnią soli stanowią wyjątkowy zabytek. W warzelni wytwarza się sól spożywczą i jej pochodne, czyli na przykład Ciechociński szlam leczniczy, niewykorzystana część budynku została zaś zaadaptowana na muzeum wystawiające eksponaty związane m. in. z warzelnictwem.

Ciechocinek to jednak nie tylko uzdrowisko. Miasteczko ma i inne walory, na przykład ciekawą architekturę o historycznym znaczeniu. Przykładem mogą być budynek łazienek nr 2 czy pieczołowicie odrestaurowany Dworek Prezydencki, gdzie zgromadzono pamiątki po Ignacym Mościckim i gdzie organizowane są wystawy związane z działalnością Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednym z najcenniejszych zabytków Ciechocinka jest także, a może przede wszystkim, cerkiew prawosławna. Zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim jest jedynym takim obiektem w Europie.

Skomentuj