Tablica upamiętniajaca zsyłkę na Sybir
W 1990 roku na frontowej ścianie budynku obecnej Komendy Policji w Chełmży (ul. Sądowa 2, wcześniej mieścił się tu Sąd) zamocowano tablicę ku pamięci mieszkańcom (około jednego tysiąca) tego miasta i okolic, którzy właśnie spod tego miejsca przymusowo zostali wywiezieni w 1945 roku w głąb Związku Radzieckiego, i jak potem mówili \"na tę nieludzką ziemię\". Dziś w Chełmży żyje tylko jedna osoba z tej wywózki Zygmunt Mikosza, który urodził się już na zsyłce; gdy powrócił do Polski miał 6 lat.
Przy okazji należy przypomnieć, że w styczniu 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej wkroczyli do Chełmży z misją wyzwolenia jej mieszkańców spod okupacji niemieckiej. Od 2 lutego \"wyzwoliciele\" ze wschodu rozpoczęli aresztowania, łapanki na ulicach, walili do drzwi domów w środku nocy i przymusowo ewakuowali ich mieszkańców; takie metody działania czerwonoarmistów stały się codziennością, a w tym mieście trwało to do 9 lutego. 204 osoby nie dożyły celu podróży zmarły w czasie transportu, a już na miejscu wiele setek osób zmarło na skutek ogromnych mrozów, z braku dostatecznego wyżywienia oraz chorób i wycieńczenia przymusową ciężką pracą.
Autor: Lech Kadlec
Odsłon: 488
Chełmża
miejscowość
Chełmża to niewielkie miasto w woj. kujawsko-pomorskim, położone nad brzegiem Jeziora Chełmińskiego; w 1251 r. uzyskało prawa miejskie. Już w średniowieczu, w centrum miasta znajdował się rynek, ale wówczas miasto od strony wschodniej, północnej i zachodniej, otoczone było murami, które rozebrane zostały dopiero w połowie XIX wieku.
Skomentuj