Chełmża

  

Wieża ciśnień przy dworcu

W krajobrazie dworców kolejowych woj. kujawsko  pomorskiego, kolejowe wieże ciśnień pojawiły się dopiero w drugiej połowie XIX wieku i obecnie z okresu XIX i XX wieku, znajduje się ich ponad czterdzieści. Kolejowa wieża ciśnień (każda składa się z dwóch podstawowych elementów: trzonu i głowicy), choć dziś przeszła już do historii, jest elementem całego zespołu urządzeń, które tworzyły (jeszcze do niedawna) stację wodną, dostarczając wodę do parowozów lub urządzeń infrastruktury kolejowej. Woda jest, a raczej była pobierana z ujęcia, a następnie (dostarczana przez filtry) do przepompowni, z której trafiała do zbiornika wieży ciśnień; stąd natomiast (grawitacyjne), poprzez żuraw wodny, jaki znajduje się na stacji kolejowej, trafiała do odbiorcy. Na zdjęciu: Wieża ciśnień w Chełmży, w pobliżu dworca kolejowego, tuż przy przejeździe kolejowym.

Autor: Lech Kadlec

Odsłon: 498
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Chełmża

miejscowość

Chełmża  to niewielkie miasto w woj. kujawsko-pomorskim, położone nad brzegiem Jeziora Chełmińskiego; w 1251 r. uzyskało prawa miejskie. Już w średniowieczu, w centrum miasta znajdował się rynek, ale wówczas miasto od strony wschodniej, północnej i zachodniej, otoczone było murami, które rozebrane zostały dopiero w połowie XIX wieku.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut