Ruiny zamku w Olsztynie
Zamek Olsztyn jest jednym z największych i najbardziej efektownych reliktów obiektów obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Wzniesiony w drugiej połowie XIII stulecia, przez ponad 300 lat był najważniejszym punktem oporu północno-zachodniej Małopolski, tuż przy granicy śląskiej, a także ośrodkiem zarządu królewskiego okręgu administracyjno-gospodarczego.
Zamek w Olsztynie posiada ponoć podziemne połączenie z klasztorem jasnogórskim, a w podziemnych rzekach można zobaczyć pływające złote kaczki.
Z zamkiem związana jest legenda o zjawie błąkającej się po zamku w ciemne noce. Jest to duch Maćka Borkowica.
Inna legenda nawiązuje do faktu historycznego i mówi o płaczu dziecka który można usłyszeć w wietrzne wieczory koło zamku.
Kolejna opowieść tyczy się czasów późniejszych, gdy zamek był już w ruinie. W jego pobliżu pasł krowy pewien ubogi chłopiec. Pewnego razu podbiegła do niego grupka złych kolegów i wrzuciła mu czapkę do lochu zamkowego. Zszedł on do podziemi i zobaczył czarnego psa, który według legend pilnował ukrytych skarbów. Ten przemówił do niego ludzkim głosem i napełnił jego czapkę kosztownościami.
Fot. GregKmk | 24.09.2020 | Olsztyn
Autor: GregKmk
Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 1356
Olsztyn
miejscowość
gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim. Siedziba gminy to Olsztyn.
Pierwsze wzmianki o Olsztynie pochodzą z początku XIV w. i odnoszą się do istniejącego pod Przymiłowicami zamku. Wkrótce w sąsiedztwie warowni powstała osada zamkowa o charakterze podgrodzia, zwana Olsztynkiem. W Olsztynie istnieje Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe które ratuje
w trudnym terenie na skałach, w jaskiniach, w ruinach zamków na stokach narciarskich, prowadzą poszukiwania osób zaginionych na jurajskich bezdrożach oraz zasypanych gruzowiskach.
Naczelnik GOPR grupy jurajskiej:
Robert Pilarczyk
st. ratownik górski
Tel: 514 688 606
Skomentuj