Złotoria

  

Flisak - symbol Złotorii

W 1363 roku Dobiesław z Miodus na Mazowszu, kupując wójtostwo Złotoria pod Toruniem za 80 grzywien złotych praskich, miał prawo do warzenia i szynkowania piwa dla całych dóbr książęcych, a w lasach książęcych  także do polowania. Miodek  jak go powszechnie zwano  mógł też pobierać cło od osób spławiających drewno Drwęcą przepływającą przez wieś. A wtedy właśnie większość jej mieszkańców parało się flisactwem chociażby z tej racji, że były tu tylko małe gospodarstwa, a do tego mizerna ziemia. Tę flisaczą tradycję wsi uwieczniono w dzisiejszych czasach odpowiednią rzeźbą, która stoi na rozstajach dróg vis á vis kościoła (na zdjęciu). A warto wiedzieć, że rok 1954 był ostatnim, kiedy to Drwęcą spłynęła po raz ostatni tratwa.

Autor: Lech Kadlec

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 783
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Złotoria

miejscowość

Złotoria  to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Lubicz. W 1242 r. należała do biskupów włocławskich, a w 1262 r. lokowana została na prawie niemieckim. Administracyjnie należała do ziemi dobrzyńskiej, a od 1379 r. była już we władaniu Władysława Opolczyka z dynastii Piastów, który w 1391 r. przekazał wieś Krzyżakom. W maju 1411 r. doszło w Złotorii do wymiany opieczętowanych dokumentów I pokoju toruńskiego.

Skomentuj

Elevate your crypto experience with the keplr wallet app. Manage your digital assets securely and seamlessly explore the Cosmos ecosystem with ease!
блекспрут зеркало блекспрут зеркало блекспрут ссылкаблекспрут ссылка blacksprut blacksprut