Łążek Garncarski

  

Łążek Garncarski

Tradycja garncarska w Łążku trwa już ponad 200 lat. Pierwszym udokumentowanym artystą zajmującym się tym fachem był Wincenty Cierpis, którego nazwisko pojawia się w wykazie danych Ordynacji Zamojskiej z 1799 r. Pod koniec XIX wieku działo tutaj już kilkanaście warsztatów garncarskich, w okresie międzywojennym dziesięć, a w latach 60-tych ubiegłego stulecia szesnaście. Obecnie Łążek jest, przede wszystkim, ośrodkiem produkcji kafli, jednak tradycja garncarska nadal jest kultywowana, a ostatnio przeżywa wręcz renesans.

Autor: Anna Kuziora

Ocena:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 13 Odsłon: 10167
Twoja ocena: DobreBardzo dobre

Łążek Garncarski

miejscowość

Łążek Garncarski to niewielka, śródleśna wioska położona w Lasach Janowskich. Od 200 lat słynie ona z wyrobów ceramicznych, które po dziś dzień odbierają kupcy z całej Polski.

Przed I wojną światową tutejsze wyroby docierały do nabywców w odległych rejonach Rosji, a w okresie międzywojennym do warszawskich sklepów. Obecnie w Łążku działa kilka pracowni garncarskich wytwarzających naczynia gliniane tradycyjnymi metodami oraz pracownia wyrabiająca kafle.

Łążek i jego oryginalne tradycje stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych tego regionu. Każdego roku organizowany jest tu Jarmark Garncarski, na którym lokalni artyści reklamują i sprzedają swoje wyroby.

Skomentuj